in ,

1000 proje sunuldu, Tavşanlı ilk 5’e girdi

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:524karakter

 

Tavşanlı Belediyesi ile Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) iş birliğinde hazırlanan Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler İçin İşgücü Piyasası Destek projesi, (NEET PRO) Avrupa Birliği (AB) tarafından hibe desteği verilmeye uygun görüldü. 1000 projenin sunulduğu, 58’nin kabul gördüğü projeler arasında Tavşanlı ilk 5’e girerek büyük bir başarıya imza attı

15-29 yaş arasındaki gençlerin eğitim faaliyetleri için Tavşanlı’ya 372 Bin Avro destek sağlanacak. Kamuoyuna bilgilendirme yapan Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, projenin ayrıntılarını anlattı. Güler, özellikle bayanların tekstil alanında eğitim alırken, günlük 10 Avro harcırah ödemesi yapılacak.

TAVŞANLI’YA 372 BİN AVRO HİBE DESTEĞİ

Proje kapsamında başvurular önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde başlayacak ve buradan seçilecek 80 kişi Tavşanlı Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri’ne ait Gençlik Merkezi’nde eğitimlerini alacak.

Belediye Başkanı Mustafa Güler “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı-Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı, ‘Tekstil Sektöründe NEET’lerin İstihdamı’ isimli projemizi desteklemeyi uygun gördü. Proje ekibimiz son derece profesyonel bir yaklaşım sergileyerek en ince ayrıntısına kadar projemizin rotasını çizdi. Bu sayede ilçemiz 372 Bin Avro destek aldı. Eğitimlerimiz tamamlandığında kursiyerlerimiz sertifikalarını alarak sektöre hakim elemanlar olacak.” dedi

HEM EĞİTİM ALACAK, HEM DE GÜNLÜK 10 AVRO HARCIRAH ALACAKLAR

Kursiyer seçiminde önceliklerinin herhangi bir sektörde çalışmayan ve Eğitim kurumlarında öğrenci statüsünde bulunmayan bayan ağırlıklı gençler olacağının altını çizen Belediye Başkanı Mustafa Güler “AB hibesiyle Gençlik Merkezimizde eğitim programına dahil edeceğimiz bayan ağırlıklı kursiyerlerimiz hem tekstil alanında uzmanlaşacak, hem de günlük 10 Avro ücret alarak aile bütçesine destek olacak. Ayrıca projemiz kapsamında seminer ve çalıştaylar düzenleyerek gençlerimizin ufkunu açacağız. Amacımız ilçemizi tekstil sektöründe bir lokomotif haline getirmektir. Bursa, İnegöl gibi şehirlerden buraya işler geliyor. Gençlerimiz ama özel, ama kamuda istihdam imkanı bulacak. Böylesi önemli bir proje hazırladığımız için gururluyuz” ifadelerini kullandı.

EĞİTİMLER BİTTİĞİNDE ATÖLYENİN FAALİYETLERİ DEVAM EDECEK

Avrupa Birliği’nden alınan destek sonrası proje kapsamında alınacak makine ekipmanların Tavşanlı Belediyesi’nde kalacağını ve projenin sürdürüleceğini kaydeden Belediye Başkanı Mustafa Güler “Eğitim bitti, faaliyette bitti diye bir şey yok. Ekipmanlar bizde kalacak ve Tavşanlı Belediyesi olarak bu projenin ikinci ayağı olan sürdürebilirlik kısmını hayata geçireceğiz. Yani Belediye olarak yolumuza devam edip gençlerimizi eğitmeye, istihdama kazandırmayı sürdüreceğiz. Ben proje ortağımız Dumlupınar Üniversitesi ile proje ekibimize Tavşanlı halkı adına teşekkür ediyor, şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Haberimizi puanlar mısınız?