in ,

15 bin 699 kadın KADES indirdi

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:335karakter

 

Kütahya’da, Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasını indiren kişi sayısının arttığını açıklayan Vali Ali Çelik, “4 yılda 15 bin 699 kadın uygulamayı telefonuna indirdi ancak yeterli değil. KADES’siz kadın kalmamalı” dedi

Vali Ali Çelik’in başkanlığında, her hafta düzenlenen Aile İçi ve Kadına Şiddetle Mücadele Toplantısı’nın bu haftaki öne çıkan gündem maddeleri Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması ve tanıtım faaliyetleri, şiddet vakalarının analizi ve sağlık tedbirleri oldu.

‘KADES’SİZ KADIN KALMAMALI’

Kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemlerin önüne geçebilmek için geliştirilen KADES uygulamasına ilginin artarak devam ettiğini kaydeden Vali Ali Çelik, “2018 yılında hayata geçirilen uygulamayı ilimizde bugüne kadar 15 bin 699 kadın telefonuna indirdi ancak yeterli değil. KADES’siz kadın kalmamalı” dedi. KADES’in yaygınlaştırılması için çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Vali Çelik, 17-23 Nisan tarihleri arasında Dumlupınar Üniversitesinde 52 sınıfta bin 735 öğrenciye KADES uygulamasının anlatıldığını söyledi. Vali Çelik, “Nisan ayının ikinci haftasında uygulamayı indiren kişi sayısı 133 iken, 18-24 Nisan tarihlerinde bu sayı yüzde bin 70 artışla bin 157 kişiye ulaştı” dedi.

KADES indirme sayısındaki artıştan duyduğu memnuniyeti de paylaşan Vali Çelik, “KADES’siz kalmasın hedefimize ulaşmak için tüm kadınlardan destek istiyoruz” dedi. Vali Çelik, emniyet ve jandarma görevlileri tarafından liselerde de öğrenci ve öğretmenlere yönelik 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve KADES uygulaması hakkında bilgilendirme eğitimleri düzenleneceğini söyledi. Toplantı, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında il genelinde uygulanan tedbirler ve çalışmaların değerlendirilmesinin ardından sona erdi.

Haberimizi puanlar mısınız?