içinde , ,

1500 yıllık mezar taşını topraktan çıkaramadan suçüstü yakalandılar

Kütahya’nın Altıntaş ilçesindeki bir arazide 1500 yıllık mezar stelini çıkarmaya çalışan şüpheliler KOM ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. Gözaltına alınan 4 şüphelinin buldukları esere yaklaşık 7 milyon TL değer biçerek satmaya çalıştıkları ortaya çıktı
Olay, Kütahya’nın Altıntaş ilçesi Yeni Mahalle’de bulunan bir arazide meydana geldi. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, buldukları tarihi eseri satmak isteyen şüphelilerin çektiği videoya ulaştı.
KOM ekipleri videodan eserin yerini tespit etti
Ekipler yaptıkları araştırmada tarihi eserin bulunduğu tarlanın E.G.’ye ait olduğunu ve şüphelilerin bu bölgede kazı yaptığını belirledi. Cumhuriyet savcısının talimatıyla operasyon için düğmeye basan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri (KOM), Altıntaş ilçe emniyet amirliği ekipleriyle birlikte yaptıkları operasyonda H.G., S.G. ve M.A.G.’yi kazı yaptıkları esnada suçüstü yakaladı.
1500 yıllık esere 7 milyon TL değer biçtiler
1500 yıllık mezar stelini çıkarmaya çalışırken yakalanan şüphelilerin, eseri satmak için bir video çektiği ve yaklaşık 7 milyon TL değer biçtikleri ortaya çıktı. Şüphelilerin adreslerinde de arama yapan ekipler, bir adet dedektör de ele geçirdi. Gözaltına alınan E.G., H.G., S.G. ve M.A.G. gerekli işlemler için emniyete götürüldü.
Mezar taşının 165 santim uzunluğunda, 90 santim genişliğinde, 30 santim kalınlığında ve üzerinde kadın figürlerinin bulunduğu kabartmalar olduğu görüntülendi.
#kütahya #altıntaş #kütahyadanhaber #sondakikakütahya #kütahyahaberleri #mezarsteli #tarihieser #kom #operasyon

HABERİN VİDEO İÇİN:

https://youtu.be/rVVOqhWpSAg