içinde ,

24 bin 685 ton atık toplandı

Temiz bir çevre ve sağlıklı yaşam alanları için geri dönüşüme büyük önem veren Tavşanlı Belediyesi, 2020 yılı içerisinde yaptığı çalışmalar ile toplam 24 bin 685 ton atık topladı

2010 yılında Türkiye’de ilk kez evsel atık, kül ve ambalaj atıklarını ayrı ayrı toplayan Tavşanlı Belediyesi bu uygulamasına devam ediyor. Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, şehre kazandırılan çöp konteynerleri ve çöp toplama sistemi sayesinde, çöpler ve evsel atıkların Temizlik İşleri Müdürlüğü eliyle hızlı ve temiz bir şekilde toplandığını söyledi.

‘21 TON BİTKİSEL ATIK YAĞI GERİ DÖNÜŞTÜRDÜK’

Tavşanlı ilçe merkezinde 19 noktaya bitkisel atık yağ toplama bidonlarının bırakıldığını belirten Başkan Güler, “İlçemizde bitkisel atık yağların toplanması için sözleşmesi olmayan işletmelerin, lisanslı firmalarla sözleşme imzalamalarını sağladık. Mahalle muhtarları ile ortaklaşa çalışma yapılarak 19 noktaya bitkisel atık yağ toplama bidonları bıraktık. Toplu yaşam alanlarında bilgilendirme çalışmaları yaptık. İlçemiz de 50 işletme ve hanelerden bitkisel atık yağların alınması yönünde yapılan çalışmalarla toplam 21 ton bitkisel atık yağların geri dönüşümünü sağladık” ifadelerini kullandı.  Başkan Güler ayrıca atık pil ve akümülatörlerin de evsel atıklardan ayrı toplanması için toplama üniteleri oluşturduklarını ifade etti. Güler, ilçe merkezinde farklı noktalara konulan giysi ve ayakkabı kumbaraları ile 2020 yılında 49 ton 100 kilogram kullanılmış eşya topladıklarını dile getirdi.

‘SOKAK HAYVANLARINI TEDAVİ EDİYOR VE SAHİPLENDİRİYORUZ’

Tavşanlı Belediyesi Hayvan Barınağı’nda sokak hayvanlarının yaşantılarını geçirecek alanlar dışında tedavi merkezi ve sahiplendirme çalışmalarının da yapıldığını dile getiren Belediye Başkanı Mustafa Güler, 2020 yılında 93 adet köpeğin sahiplendirildiğini söyledi.