in , ,
YouTube video
  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:542karakter

Kütahya’nın yöresel lezzetlerini, öğrenciler tanıtıyor

Kütahya Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi’nde okulda öğrendikleri teorik bilgileri pratiğe dönüştürme fırsatı yakalayan Yoncalı Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi (MTAL) öğrencileri, yörelerine ait yemekleri misafirlere tanıtıyor

Kütahya-Eskişehir karayolunun 32. kilometresine inşa edilen Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi, kentin tarihi ve kültürünün tanıtımında önemli bir rol üstleniyor. Geleneksel kıyafetlerden çiniye kadar Kütahya’ya ait değerlerin ziyaretçilere sunulduğu merkezin restoran bölümünde ise Yoncalı MTAL öğrencileri görev alıyor. Öğrenciler yörelerine ait sıkıcık çorbası, kızılcık tarhanası, tosunum, cimcik aşı, sini mantısı, küp et, bıldırcın dolması gibi gün yüzüne çıkmamış yöresel lezzetleri

Öğrencilerin okulda aldıkları teorik eğitimi, merkezin restoran bölümünde pratiğe dönüştürüp, uygulama fırsatı bulduklarını söyleyen Müdür Yardımcısı Nurdan Doğru, “Kütahya’da Hürrem Sultan’ın aşerdiği bıldırcın dolmasından tutun da, bakır küpün içerisinde özel olarak yapılan küp etimize kadar gün yüzüne çıkmamış, gastronomi de yer almamış yemeklerimiz var. Bizler, gün yüzüne çıkmamış yemekleri gastronomiye kazandırmak istiyoruz. Bu konuda da büyük bir çaba sarf ediyoruz. Okulumuzda teorik ve pratik eğitimler veriyoruz. Özellikle yarışmalara giderken modern yemeklerin yanı sıra yöresel yemeklerimizi çalıştırıyoruz. İnanın en fazla ödülü, ulusal ve uluslararası pek çok kupayı da yöresel yemekler sayesinde kazandık. Bu konuda da büyük bir gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Okuldan mezun olduktan sonra restoranda stajına devam eden Şerife Şevval Yavuz, “Okulumu bitirdim, mezun oldum. Üniversite sınavına girdim. Şu an hedefim üniversitede istediğim bölümü tutturmak. Çoğu yemeği yapabiliyorum ama sıkıcık ve börekler gibi hamur işlerinde daha iyi olduğumu düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Lisenin 12’nci sınıf öğrencisi Melih Can Bişgin ise, “Öğretmenlerimizle aramız çok iyi. Onlarla arkadaş gibiyiz. 10’uncu sınıfta pandemi nedeniyle çok fazla ders göremedik. İlk hedefim üniversiteyi kazanarak aşçı olmak. Daha sonra kendi restoranımı açmak istiyorum” dedi.

10.sınıf öğrencisi Kevser Çetinbaş, “Yaptığım işten ve okuduğum bölümden memnunum. 10 yaşından beri mutfakta vakit geçirmekten hoşlanıyorum. Yemek yapmayı ve mutfakta vakit geçirmeyi sevdiğimi anladığımda benim yeteneğim mutfağa dayalı dedim. Bu bölümü seçtim. Aşçı olmak istiyorum.
En sevdiğim sıkıcık çorbası. Benim için zor değil. Tarifini bildikten sonra yapmak zor değil. Sıkıcık çorbasını yapmayı evde öğrendim. Küçüklüğümden beri babaannem ve anneannem yanımda yapıyorlardı. Onlarla beraber yuvarlıyordum. Lise bittikten sonra gastronomi okuyup kendi işimi yapmak istiyorum. Hedefim restoran açmak. Orada Kütahyamızın yöresel yemeklerini müşterimize tanıtmak istiyorum” dedi.

 

Haberimizi puanlar mısınız?