in ,

99 bin 565 öğrenci okula başladı

YouTube video

 

Kütahya’da 564 okulda, 7 bin 697 öğretmen ve 99 bin 565 öğrenci için ilk ders zili çaldı

Kütahya’da İlköğretim Haftası, Cumhuriyet İlkokulunda yapılan törende coşkuyla kutlandı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda öğrenciler günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudu. Yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Vali Ali Çelik, “Başarılı ve iyi bir insan olma hedefiyle başlayan, akademik başarıyla perçinlenen ve başkalarının hakkını hukukunu gözeten, ahlaklı nesiller yetiştirme hedefini inşallah hep birlikte başaracağız. Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize yol gösteren, yol açan tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor; ebediyete irtihal eden öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Eğitim ve öğretimde arzu edilen başarıya ulaşılması için öğretmen, öğrenci ve veli iş birliğine dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Çocuklarımız; temiz, saf ve berrak. Onların üzerine yazı yazan, etki eden, gelişmesinin paydaşı olan üç temel unsur var: Aile, okul ve sosyal çevre. Okul ve aile, bu gelişimin en temel dinamiği. Yönetişim diye tabir edilen, okul ve ailenin bir arada hareket etmesinin temel noktası da bu bilincin aile ve velilerin okulla iş birliği çerçevesinde faaliyetlerini yürütmesi. Bu noktada güçlü, iyi bir hedef ve beklenmiş hedeflere yöneltilecek irade çözümündeki en büyük kazanım” diye konuştu.

‘OKUL ÖNCESİ VE İLKOKULDA OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 90’

Okul öncesi ve ilkokulda okullaşma oranının Kütahya’da yüzde 90’a ulaştığını kaydeden Vali Çelik, “İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur sözünün en temel vurgusu 3-5 yaş grubundaki çocukların davranış alışkanlıklarının kazandırılması ve topluma uyumunun geliştirilmesi. Eğitim-öğretimin en temel başlangıç noktası burası. Okullaşma oranının geliştirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığımızın başlattığı politikalarla 60’ın üzerinde okul öncesi sınıf kazandırıldı”  dedi.  Vali Çelik, Kütahya’da 816 bin 300 ders kitabı ve 553 bin 576 yardımcı kaynak kitabın öğrencilere ücretsiz dağıtıldığını söyledi.

ÖĞRENCİLERDEN İYİ İNSAN OLMA SÖZÜ ALDI

Vali Ali Çelik, törenin ardından sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi. Miniklere hayallerini ve hedeflerini soran Vali Çelik, onlarla uzun uzun sohbet etti.

Öğrencilerden “iyi insan olma” sözü alan Vali Çelik, “Çevreyi ve doğayı korumaktan başkalarının hakkını gözetmeye dek birçok değeri bu sıralarda öğreneceksiniz. Sizlere inancımız ve güvenimiz tam. Bizleri her alanda gururlandıracaksınız” dedi.

“DİSİPLİNLİ ÇALIŞIP ZAMANI VERİMLİ DEĞERLENDİRİN”

Dersleri ve yaz tatilinde okudukları kitaplara dair öğrencilerle sohbet eden Vali Ali Çelik, trafik kurallarıyla ilgili sorular sordu. Disiplinli çalışmanın ve zamanı verimli değerlendirmenin önemine dikkat çeken Vali Çelik, çocuklardan trafik kurallarıyla ilgili ailelerini uyarmalarını ve hatırlatmalarda bulunmalarını istedi.

Törene Vali Ali Çelik’in yanı sıra Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Haberimizi puanlar mısınız?