içinde

Aile ve medeniyet ele alındı

 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Aile ve Medeniyet Paneli’ne ev sahipliği yaptı

DPÜ’de Aile ve Medeniyet başlıklı panel gerçekleştirildi. İslami İlimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Vali Vekili Dr. Halil İbrahim Ertekin, Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Çelik, Eğitim Fakültesi DekanıProf. Dr. İrfan Terzi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şahmurat Arık, Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve panelin konuşmacıları olan Konya İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge ile Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir ve öğrencileri katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ali Çelik, “Bugün burada medeniyetimizin temelini teşkil eden aile müessesesi, aile medeniyet ilişkini ve ailenin önemini işleyeceğiz. Ben herkese hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum” diyerek sözü panelin moderatörlüğünü üstlenen Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal’a devretti. Prof. Dr. Uysal, açılış konuşmasında düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Aile bir milletin bekasıdır. Bir milletinin şahlanışını, medeniyetinin yükselişinin yolu aileden geçer. Aile hücre gibidir. Hücrenin bozulması canlıyı kanser eder. Hücreler sağlıklı ve güçlü olursa canlılar güçlü olur. Ailenin bozulması o toplumu perişan eder. Kurtuluşumuzun yolu, medeniyetimizin ön gördüğü şekilde ailemize sahip çıkmaktan geçiyor” dedi.

‘İKİ DUYGUDAN DOLAYI SIKINTIYA DÜŞÜYOR’

Uysal’ın ardından söz alan Konya İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge ise, “Cennetten çıkma süresince dikkatimizi iki noktaya çekmemiz gerekiyor. İnsanın fıtratında olan iki duygu vardır. Bunlardan bir tanesi ebedi olma duygusu, ikincisi ise bitmek bilmeyen mülke sahip olma isteğidir. İnsanın en fazla sıkıntıya düştüğü hususlardan bir tanesi bu. Dolayısıyla fıtratımızda olan bu duygular cennette bize vereceğini bildiriyor. Dünyada kurduğumuz ailelerde bu noktayı kaçırmaz isek rahat eder. Bu noktayı kaçırırsak rahat edemeyiz. Vefa dediğimiz şey iyilikleri takdir etme, kendisine yapılan güzelliklerin farkında olma ve ona uygun hareketler sergileyebilme olarak karşımıza çıkıyor. Ölüm sana gelinceye kadar Allah ile olan ilişkini iyi tutabilme, bilincinde olma ve buna göre hareket etme vefadır.”

Doç. Dr. Öğe, İslam Medeniyeti ve aile konusunda yaptığı konuşmasını öğrencilerle yaptığı soru cevap ile sonlandırdı.

Panelde katılımcılara hitap eden Kütahya Vali Vekili Halil İbrahim Ertekin ise şunları söyledi:

“Herkesi en içten duygularımla selamlıyorum. Hayat zannettiğimiz kadar uzun değil. Ailelerin destek vermediği evliliklerin çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Ailenin desteği bu konuda önemli. Benim nâçizane tavsiyem şudur: Kendi geleceğinizi oluşturun, ondan sonra evliliği düşünün. Kendinizi geliştirin, hocalarımız çok değerli. İlerde hepinizi çok güzel yerlerde görmek istiyorum. Hepinizin sağlıklı, güzel evlilikler yapmanızı ümit ediyorum. Başarılı bir konferans olacağına yürekten inanıyor saygılar sunuyorum.”

Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ise konuşmasında “Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Aile konusu en temel konudur. Hücre kelimesi birbirinden farklı, bağımsız yapılar ama bir araya geliyor birlikte hareket ediyorlar. Trilyon kadar hücre var insan vücudunda ama hepsi birlikte hareket ediyorlar. Bünyenin sağlığı hücrenin sağlığından geçiyor. Aile kavramını da buna benzetiyorum” ifadelerini kullandı.