içinde , ,

Aizanoi’de eksik parça tamamlandı, ‘Metropolis’ kapısı açıldı

YouTube video

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan ve 5 bin yıllık tarihiyle günümüze ışık tutan Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde Agora kazıları sonuç verdi. Aizanoi’nin Agora’nın keşfiyle ‘Metropolis’ statüsü kazandığını söyleyen Vali Ali Çelik, kazı ekibinin 150 kişiye çıkarılmasıyla restorasyon çalışmalarının hız kazandığını belirtti

Yarım asrı aşkın bir süredir kazı çalışmalarının devam ettiği Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde yeni eserler gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor. Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümüne devredilen kazı çalışmalarının hız kazandığı Aizanoi’de, Dünyanın ilk borsası, Zeus Tapınağı, Sütunlu Cadde, 15 bin kişi kapasiteli tiyatro ve 13 bin 500 kişi kapasiteli stadyum ve mozaikli hamamın ardından o dönem siyasi ve ticari işlerin görüşüldüğü Agora’nın kapısı ve zeminine ulaşıldı. Yapılan keşfin ardından Aizanoi’nin Antik Roma dönemine yön veren metropolis statüsü kazandığını belirten Kütahya Valisi Ali Çelik, restorasyon ve kazı çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

150-200 BİN KİŞİ YAŞIYORDU

Aizanoi’de o günün şartlarında 150-200 bin kişinin yaşadığına dair önemli emarelerin bulunduğunu kaydeden Çelik, “Bizim açımızdan sevindirici olan, metropolis olup olmadığı üzerindeki tartışmaları bir nebzede sonlandıracak ileride bulunan Zeus Tapınağına ek olarak dönemin alışveriş merkezi olarak bilinen Agora. Bölgenin en büyük ticari alanlarından biri olan Pazar yerinin inşası. Bir aydır yapılan kazılarda da Agora’nın giriş kapısına ve zeminine ulaşıldı. Bu da bizim açımızdan Aizanoi’nin bir metropolis adayı oduğundan ziyade bir metropolis kimliği kazandığının göstergelerinden birisi” diye konuştu.

AİZANOİ BİR METROPOLİS

Antik Roma’da şehirlerin metropolis olması için büyük yapıları inşa etmeleri gerektiğini ifade eden Vali Ali Çelik, “Aizanoi, Antik Roma’da metropolis olarak kendini ifade etmiş bir şehir. Bu büyük bir değer. Ayrıca jeoradar sonuçlarına bakıldığından toprak altında bulunan alanların yüzde 80’inde ciddi bir şehir kalıntılarına rastladık. İnsanların yaşadığı, evlerin bulunduğu alanlarda halen gün yüzüne çıkmış değil” dedi. Çelik, kazı ekibinin ise 150 kişiye çıkarıldığını kaydetti.