in ,

Arılar ayçiçek balı üretecek

  • Okuma Süresi:1dk
  • Karakter Sayısı:286karakter

 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından üreticilerin teşvik edilmesi amacıyla ekilen yağlık ayçiçeği ve tıbbı aromatik bitkiler sayesinde bölgeye özel olarak yerleştirilen arılar ayçiçek balı üretecek

DPÜ tarafından 180 dönümlük alana ekilen yağlık ayçiçeği ve tıbbı aromatik bitkilerin tozlaşması arılar tarafından sağlanıyor. DPÜ Biyoloji Bölümü akademisyenlerinden Öğr. Gör. Süleyman Topal, arılar sayesinde özellikle ayçiçeğinde bereketli bir dönem geçirmeyi öngördüklerini dile getirdi. Ekili alan bölgesine 3 arı kovanı yerleştirdiklerini ifade eden Topal, “Üniversitemizin atıl vaziyetteki 180 dönümlük arazisine, bölge üreticilerimizin de teşvik edilmesi amacıyla yağlık ayçiçeği, lavanta ve aromatik bitkiler ektik. Özellikle ayçiçeğinin tozlaşması için arılara ihtiyaç var. Projemize Öğr. Gör. Sema Çetinkaya hocamızı da dâhil ettik. Bölgeye 3 kovan arı yerleştirdik” diye konuştu.

Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya bölümünde görev yapan Öğr. Gör. Sema Çetinkaya, proje ile ilgili “Kütahya arısı ile çalışıyoruz. Bal için bitki örtüsü flora çok önemli. Ayçiçek tarlaları ile kendi floramızı zenginleştirdik. Ayçiçek balı COVID-19’dan tutun, bir çok alerjik reaksiyenlar için fayda gösteren bal çeşididir. Şu an arılarımız kışa rahatlıkla geçirebilecekleri bal potansiyelini oluşturdular. Projeye beni dâhil eden hocalarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Çetinkaya, ilk bal hasadının 2 hafta içerisinde alınabileceğini sözlerine ekledi.

Haberimizi puanlar mısınız?