içinde ,

‘Bağımsızlık iradesini sürekli canlı tutmalıyız’

 

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, “İstiklal Marşı’nın yazılmasına neden olan süreci ve İstiklal Marşı’nın ruhunda var olan bağımsızlık iradesini milli hafızamızda sürekli canlı tutmalıyız” dedi

Kaymakam Hasan Çiçek, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Çiçek, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı’mızın 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 101. Yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. İstiklal Marşı; Kurtuluş Savaşı yıllarında maddi, manevi her bakımdan sıkıntı içerisine düşmüş olan milletimizin ortak duygusu, ortak inancı ve imkânsızlıklara karşı dayanma gücünün sembolü olmuştur. İşte böyle bir ortamda milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’mız, kadın-erkek, genç-yaşlı topyekûn milletimizin katıldığı kurtuluş destanını ölümsüzleştiren seçkin bir eserdir.

Her kelimesinde inanç, her dizesinde iman, her kıtasında umut, cesaret ve kararlılık olan İstiklal Marşı’mız karanlık ufkun ardından doğacak şafağı müjdelemiş, bu çerçevede bağımsızlık özlemini ateşlemiştir. Kurtuluş mücadelemizin tüm hızıyla, tüm ağırlığıyla, tüm zorluğuyla sürdüğü bir ortamda vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Türk milletinin atan nabzı, haykıran iradesi, meydan okuyan nefesi olmuştur.

İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın” diye temennide bulunurken, o yıllarda verilen çetin mücadeleye ve insanüstü gayrete de işaret etmiştir. Bu doğrultuda bizler de İstiklal Marşı’nın yazılmasına neden olan süreci ve İstiklal Marşı’nın ruhunda var olan bağımsızlık iradesini milli hafızamızda sürekli canlı tutmalıyız.

Hürriyetimizin ve istikbalimizin simgesi olan İstiklal Marşı’na saygı duymak, her bir mısrasında şehitlerimizin aziz hatıralarının olduğunu bilmek, İstiklal Marşı’nın yazılmasına neden olan milli mücadele yıllarının önem ve şuuruna vararak vatanımıza ve cumhuriyetimize sahip çıkmak, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize bu bilinci aşılamak hepimizin görevidir. Milletimizin bu görevi samimiyetle sahiplendiğine olan inancımız da tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle ; 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabul Günü’nde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve İstiklal Savaşı’nın tüm kahramanlarını, Şehit ve Gazilerimizi rahmet, minnet, saygı ve şükranla anıyorum.”