in

Bakan müjdeleri arka arkaya sıraladı

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:529karakter

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, önümüzdeki dönemde Kütahya’ya yapılacak yatırımlar ve çiftçilere sağlanacak destekleri açıkladı

Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı; Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Vali Ali Çelik, milletvekilleri, protokol üyeleri ile sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. Son 19 yılda Kütahya’ya 6,7 milyar TL yatırım ve destek aldığını kaydeden Pakdemirli, son 3 yılda 1,3 milyar TL yatırım yapıldığını ifade etti.

Kütahya’nın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu belirten Bakan Bekir Pakdemirli, seracılıkta da büyük potansiyele sahip olduğunun altını çizdi. 2022 yılı Kütahya tarımsal yatırım müjdelerini paylaşan Pakdemirli şöyle konuştu:

“Hazineye ait tarım arazilerini kiralayan çiftçimizin yıllık kira artış bedelini yüzde 22’den yüzde 9’a indirdik. Yeni arazi kiralamasında da bu uygulama geçerli olacak.

Toprak analiz laboratuvarını il müdürlüğümüz bünyesinde yakında hizmete açıyoruz. Kütahya Arı Yetiştirici Birliğimiz bünyesinde bal paketleme ve süzme tesisi yakında açıyoruz. 20 bin ceviz fidanı dağıtımı yapacağız. Merkez, Çavdarhisar, Emet ve Hisarcık ilçelerinde 400 damızlık koç dağıtacağız. Dumlupınar ilçesinde süt toplama merkezi, Hisarcık ilçemize kadın kooperatifi için roll ekmek üretim tesisi, Aslanapa ve Altıntaş ilçelerinde mısır kurutma tesisi kuracağız. Çavdarhisar Tarım Meslek Lisesi serasını modernize edeceğiz. Çiftçilerimize muhtelif türlerde fidan dağıtımı yapacağız. Kiraz bahçelerinde hastalık ve zararlı mücadelesi projelerini başlatıyoruz.

Kütahya’ya 2022’de 3,3 milyon TL kaynakla 6 yeni proje başlatacağız. Atıl ve nadas alanlarında ilave,  28 bin da sertifikalı buğday ve arpa ekimi yaptıracağız. İlave 9 bin da yağlık ayçiçeği, mercimek ve çerezlik kabak üretimi yaptıracağız.3 bin da mera alanı ıslah ve amenajman projesini yapacağız.

2022’de kırsal kalkınma yatırımlarına 1,3 milyon TL bütçe ayırdık. Uzman Eller Projesi kapsamında 100 bin TL hibe veriyoruz. IPARD kapsamında 57 proje 14 milyon TL, 36 projeye 41,2 milyon TL hibe desteği sağlayacağız. IPARD 9 ve 10, toplam 93 projede 55,2 milyon TL hibe, 70,5 milyon TL yatırımdan bahsediyoruz.

2022 yılında 20 Milyon TL’lik yatırım yapacağız. 3 milyon fidan dikeceğiz. 1,2 milyon fidan üreteceğiz. Oysu ve Sofça’da 2 bal ormanı tesisi kuracağız. 6 mesire yeri tesis edeceğiz. 20 milyon TL ORKÖY desteği vereceğiz.

Su alanında; Kütahya’ya 1 milyar 120 milyon TL’lik 20 müjde hazırladık. Sözleşmesini imzalanan Domaniç Çamlıca Barajı Sulaması, Beşkarış Sulaması 3. Kısım, Emet İlçesi Emet Barajı Sulaması, Gediz Yunuslar Barajı Sulaması, Tavşanlı Kışlademirli Barajı Sulaması olmak üzere 5 sulama tesisi ile 60.200 da araziyi daha suya kavuşturacağız.”

#kütahya #kütahyadanhaber #sondakikakütahya #kütahyahaberleri #tarımorman #bakan #müjde #yatırım #hibe #destek

Haberimizi puanlar mısınız?