in

Bandırma’dan 5 kat büyük olacak

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:393karakter

 

Kütahya’nın Emet ilçesinde kurulması planlanan Bor Karbür Tesisi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den arka arkaya açıklama geldi. Bandırma’daki tesisin açılışında konuşan Erdoğan, “Kütahya’da bu tesisin 5 kat daha büyüğünü planlıyoruz” derken, Dönmez, “Emet, Türkiye’nin pazar payını yüzde 20’nin üzerine çıkaracak” ifadelerini kullandı

ÜRETİM HEDEFİ 5 BİN TON

Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle Bandırma’da hizmete girdi. Savunma sanayisinin gücüne güç katacak dev projenin açılış töreninde konuşan Erdoğan, “Kütahya’da bu tesisin 5 kat daha büyüğünü planlıyoruz. Böylece pazar payımız daha da artmış olacak.  Dünyada bor karbüre olan ilgi giderek artacak. Buradaki üretim hedefimiz 5 bin ton. Zamanla bu hedefler yükselecek. Yurt dışı yatırımcılar da ilgiyle takip ediyorlar. Gelip ziyaret etmek, yatırım yapmak istiyorlar. Türkiye, bu sanayi yolculuğuna yeni çıkmış değil, sanayide rekabetçi tesislerimiz şu anda var. Şimdi borla birlikte neden yan sanayi de gelişmesin?” dedi.

DÜNYA PAZARINDAKİ PAY

YÜZDE 20’LERİN ÜZERİNE ÇIKACAK

Emet’te planlanan tesis hakkında değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, yatırım için ÇED başvurularının yapıldığını söyledi. Bor cevherinde yan sanayi hedeflerine dikkat çeken Dönmez, “Dünyada bor karbüre olan talep giderek artıyor. Hedefimiz orada bir ihracat. Hedefimiz şu anda resmi kayıtlara göre yaklaşık yıllık dünyanın tüketimi 25 bin ton civarında. Bandırma ile ilk etapta bin tonla giriyoruz ama Kütahya’da Emet’te açacağımız tesiste bir 5 bin ton daha ekleyeceğiz. Böylece pazar payımız yüzde 20’lerin üzerine çıkmış olacak. Ama onunla da yetinmeyeceğiz. Görüştüğümüz firmalar var. Onlar da hep bu teslim bitmesini bekliyorlardı. Hakikaten yoğun ilgi var. Aslında baktığınızda yan sanayimiz, ana iş kollarımız, ana sanayimiz açısından oldukça dünyada söz getiren bazı alanlarda yatırımlarımız ve tesislerimiz var“ diye konuştu.

Haberimizi puanlar mısınız?