in ,

Başarıdan başarıya koştu, rekorları alt üst etti

  • Okuma Süresi:3Dakika
  • Karakter Sayısı:694karakter

Kütahya’da 21 yaşındaki özel sporcu Oğuz Türker, Dubai’de milli takım adına çıktığı Para Atletizm Grand Prix’sinde 4.09.92’lik derecesiyle Türkiye rekoru kırdı. Türker’in hedefi ise bu yıl Tokyo’da düzenlenecek olimpiyatlara katılmak

Kütahya’da yaşayan ve 8 yıldır atletizm branşında piste çıkan özel sporcu Oğuz Türker, genç yaşında başarıdan başarıya koştu. 2019 yılında milli takım adına çıktığı IPC Dünya Gençler Şampiyonasında altın madalya kazanan Türker, 52 ülkeden 471 sporcunun mücadele ettiği Dubai Para Atletizm Grand Prix’sinde dördüncü olmasına rağmen Türkiye rekoru kırdı. 800 metre ve bin 500 metrede hem pist hem de salon kategorilerinde Türkiye rekoru unvanını eline geçiren Türker’in yeni hedefi ise olimpiyatlarda Türkiye adına madalya kazanarak ay-yıldızlı bayrağı göndere çektirmek.

8 YILDA 100’DEN FAZLA MADALYA ALDI

Atletizme 8 yıl önce matematik dersinden kaçarak katıldığı yarışma ile başladığını söyleyen Oğuz Türker, “Bir yarışma vardı. Bizde derse girmeyelim oraya gidelim dedik. O şekilde bir merakla yarışa gittik ve spora başladım. Ferdi branşta yarıştım. O yarışmada dördüncü olmuştum. 8 yıllık sporcuyum. 100’den fazla madalyam var. Aralarındaki en değerlisi Gençler Dünya Şampiyonu olduğum madalya. Bu benim için bir basamaktı. Şimdi en büyük hedefim olimpiyatlara giderek ülkemi en iyi şekilde temsil etmek” dedi.

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALDIK’

Dubai’deki yarışmada Türkiye adına yarışmaktan büyük bir gurur duyduğunu ifade eden Türker, “Antrenörlerimizle çok çalıştık ve emeğimizin karşılığını aldık. Daha iyileri de olacak. Kıl payı saliselerle madalyayı kaçırdım. Her zaman rekor kırdım. Ailem çok destek oldu. Sonra antrenörüm. Artık antrenörümde ailemin içinde. Yeri geldi abilik, yeri geldi babalık yaptı. Bu süreçte çok önemli destek verdiler” ifadelerini kullandı.

‘HAYALİMİZ OLİMPİYATLARDA MADALYA KAZANMAK’

Özel Sporcular Atletizm Milli Takım Antrenörü İdris Güleç ise, Türker ile 8 yıl geçirdiklerini ve gece gündüz demeden çalıştıklarına dikkat çekti. Piste her çıktıklarında hedeflerinin madalya olduğunu söyleyen Güleç, “Her yarışma bizim için bir basamak. Hayalimiz Paralimpik Olimpiyatlarında ülkemize bir madalya kazandırmak. Oğuz en son gittiği Dubai’de dördüncü oldu. Üçüncülüğü kıl payı kaçırdı ama bizi mutlu eden olay Türkiye rekoru kırmasıydı. Bu da bize apayrı bir mutluluk getirdi. Biz bunu yaparken tek başımıza değiliz. Bir sporcunun her şeyiyle ilgilenmek kolay değil. Burada ailesinin çok büyük katkısı var. Özel Sporcular Federasyonu Başkanımız Birol Aydın gerçekten çok büyük emeklerle bizi destekliyor ve bizi mutlu ediyor. Kütahya’da da yine kamu kurum ve kuruluşlarımız her türlü desteği sağlıyorlar. Belediye Başkanımız Alim Işık’a ve Gençlik Spor İl Müdürümüz Feyzullah Gayret’e çok teşekkür ederiz. Özellikle tesislerimiz açısından salonumuzun olması, tartan pistimizin olması bizim için büyük bir avantaj. Sağ olsunlar bunların hepsi yerine getirilmiş” dedi.

‘PROFESYONEL BİR EKİP OLUŞTURULDU’

Mart ayında düzenlenecek Avrupa Salon Şampiyonasında madalya hedeflediklerini sonrasında da olimpiyat kotasını alıp, Tokyo’da gerçekleştirilecek yarışmada Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek istediklerini kaydeden Milli Takım Antrenörü Güleç, “Özel Sporcular Federasyonumuz bakanlığımızla işbirliği içerisinde gerçekten profesyonel bir ekip oluşturmuş. Bu ekiple çok güzel yerlere gideceğimize inanıyorum. Çünkü Federasyon Başkanımız Birol Aydın bu ekibin üzerinde çok duruyor. Çocuklarımızın ileriye gitmesi için her an yanlarında” şeklinde konuştu.

Haberimizi puanlar mısınız?