in ,

Başkan Argat, Bakan Muş’a Kütahya’nın taleplerini aktardı

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:329karakter

 

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u ziyaret ederek, iş dünyasının taleplerini paylaştı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüşme gerçekleştiren, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat, girişimciliğin, yatırım ve ihracatın, bölgenin ve ülkenin ekonomik kalkınmasında önem taşıdığını, Kütahya’nın etki ve iletişim alanının genişletilmesine önem verildiğini söyledi. Başkan Argat, bu çerçevede KUTSO’da kısa ve uzun vadeli stratejik planlamaların yapılarak yol haritası oluşturulduğunu, yurt içi ziyaretlere başlandığını ve önümüzdeki günlerde de yurt dışı ziyaretlerinin planlandığını belirtti.

KÜTAHYA İÇİN İSTATİSTİK TALEBİ

Ziyarette Bakan Muş’tan, Kütahya’nın kaynaklarından yararlanarak, Kütahya’da üretim yapan bazı işletmelerin merkezinin başka bir ilde olması sebebiyle, bulunduğu ildeki istatistiklere giren ticari faaliyetlerin, Kütahya’da yapılan bölümlerinin Kütahya kayıtlarında görülebilmesi, farklı bir istatistik takibiyle veri oluşturulması talep edildi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise, istatistik yapılabilmesi için bir çalışma başlatıldığını, iletilen konulara ilişkin değerlendirme ve çalışmalar yapılacağını ifade etti.

YERLİ ÜRETİCİYİ KORUMAK İÇİN

TEDBİRLER ALINMASI TALEP EDİLDİ

İhracat yapan işletmelerin yaşadığı sorunların ele alındığı ziyarette, mevcut kur seviyesinden dolayı yurt dışı pazarlarda rekabet gücü azalan yerli üretimler gündeme getirildi ve ihraç mallarına avantaj sağlayacak farklı bir kur uygulanması konusu aktarıldı. Ayrıca enerjide maliyet avantajı bulunan komşu ülkelerden düşük maliyetle Türkiye’ye giren ürünler için, yerli üreticiyi korumak amacıyla, ek koruma tedbirleri alınması hususlarında iş dünyasının talepleri iletildi.

Haberimizi puanlar mısınız?