in ,

Belediye engelleri aşıyor

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:521karakter

 

Engelli vatandaşlar için Kütahya Belediyesi’nce yürütülen sosyal çalışmalardan bahseden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, destekler ve erişilebilirlik konularındaki faaliyetlerini anlattı

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, engelli vatandaşlar için Kütahya Belediyesi’nce yürütülen sosyal faaliyetlerden bahsetti. Kadın Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde Engelli Hizmetleri ve Koordinasyon Merkezi kurarak engelli vatandaşların sorunlarını gidermeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Işık, “Göreve geldiğimizden bu yana Engelli Hizmetleri ve Koordinasyon Merkezimiz bünyesinde Engelli Tıbbi Destek Yardımında bulunduk. 2023 yılında 168 engelli vatandaşımıza Tedavi Destek Yardımı yaptık, ayrıca 9 engelli vatandaşımızın şehir dışında tedavi olması için ulaşım desteği sağladık. Görme engelli vatandaşlarımıza Beyaz Baston Dağıtımı ve Tekerlekli Sandalye bağışlarımız gibi pek çok desteği sağladık. Kütahya Belediyemizde istihdam edilmek üzere 2023 yılında 15 engelli personel alımı yaptık. Toplamda ise Belediyemizde 70 engelli vatandaşımız istihdam edilmekte. Sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında bulunan engelli vatandaşlarımıza yönelik, Belediye Meclisimizce kabul edilen karar doğrultusunda yüzde 50 su indiriminden bin 406 engelli abonemizin yararlanmasını sağladık. Belediyemizce yapımı devam eden tüm parklar, rekreasyon alanları, sosyal tesisler ve hizmet binalarını erişilebilirlik kriterlerine uyumlu hale getirdik” dedi.

2 MİLYON TL’LİK ULAŞIM DESTEĞİ

Engelli vatandaşlar için sağlanan ulaşım desteklerinden bahseden Başkan Işık, “Kent içi toplu taşımada Özel Halk Otobüsleriyle yaşanan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla 65 yaş üstü, gazilerimiz, şehit yakınlarımız ve engelli vatandaşlarımızın şehir içi ulaşımdan ücretsiz yararlanmaları için Bakanlığımızın vermiş olduğu desteğin üzerinde kalan bedel, belediyemiz tarafından işletmecilere ödenmekte. 3 bin 587 engelli vatandaşımıza Ulaşım Kartı verdik. 548 bin 567 biniş için yaklaşık 2 milyon lira belediyemiz bütçesinden karşılandı. Engelsiz Ulaşım kapsamında 287 otobüs düzenli olarak denetlenmekte, denetlenmeye devam edecek. Engelsiz Araç Projemiz kapsamında ise Devlet Malzeme Ofisinden 1 adet hizmet aracı bu amaçla gerekli üst yapısı tamamlanarak satın alınacak ve hizmete sunulacak. Şehrimizde hizmet veren engelli derneklerimizle birlikte çeşitli faaliyetlerde bulunarak, derneklerimizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürdük, inşallah sürdürmeye devam edeceğiz. Ayrıca engelli vatandaşlarımızın asker eğlencesi organizasyonunu da gerçekleştirdik. Özel Çocuklarımıza Özel Projeler kapsamında bulunan engelli vatandaşlarımıza yönelik, özel gereksinimli çocuklarımızın daha kaliteli vakit geçirmeleri adına Devlet Hatun Hanımlar Lokalimizde, yüzme başta olmak üzere, bale, tekvando, jimnastik, görsel beceri oyunları, zekâ oyunları, okçuluk ve maket uçak yapımı gibi etkinlikler gerçekleştirilecek. Bu zaman diliminde 100 özel annemiz lokalimizde yer alan sportif faaliyetlerden yararlanabilecek” ifadelerini kullandı.

Haberimizi puanlar mısınız?