içinde

Buzağı desteği için başvurular başladı

simav buzağı destek kütahyadanhaber simavhaber kütahyahaberleri kütahyasondakika tarım orman çiftçi
simav buzağı destek kütahyadanhaber simavhaber kütahyahaberleri kütahyasondakika tarım orman çiftçi

2020 yılında doğan buzağıların 2. dönem destekleme başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 15 Haziran olarak belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığının hayvancılıkla ilgili desteklemeleri sürüyor. 2020 yılında doğan buzağıların 2. dönem destekleme başvuruları ile ilgili açıklamalarda bulunan Simav İlçe Tarım Müdürü Murat Tokdemir, “İlçe genelinde yaklaşık 40 bin adet büyükbaş hayvan var. İlçemizin en önemli geçim kaynaklarından biri, hayvancılıktır. Bakanlığımız hem bitkisel üretimi hem de hayvansal üretimi destekliyor. Hayvancılıkla ilgili en önemli desteklemelerden birisi buzağı desteğidir. 2020 yılında doğan ve ilk dönem başvurusunu yapmayan çiftçilerimiz, 1 Nisan 2021 ile 15 Haziran 2021 tarihleri arasında başvuru yapmalı. Başvurular, üye oldukları birlik veya kooperatif aracılığıyla yapılacak” dedi.

20 BİN BUZAĞI İÇİN 7 MİLYON TL DESTEK

Kooperatif veya birliğe üye olmayan çiftçilerin bizzat İlçe Tarım Müdürlüğüne gelerek başvuru yapabileceğine dikkat çeken Tokdemir, “2020 yılında doğan buzağılara verilen desteğin ilçemizde  20 bin buzağı için yaklaşık 7 milyon TL olacak. Buzağı desteklemesi almak için; buzağının küpeli oluşu, sistemine kayıtlı olmak, şap ve brucella gibi zorunlu aşıların yaptırmak, doğduğu işletmede en az 4 ay kalmak gibi koşullar gerekiyor” ifadelerini kullandı.