içinde

Çiftçilere Macar fiği desteği

Macar Fiği Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresi iş birliğiyle çiftçilere 75 ton Macar Fiği tohumu dağıtıldı

Çubukiçi Köyü’nde düzenlenen dağıtım törenine; Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler ile İshak Gazel, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, bazı daire müdürleri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. Bitkisel ve hayvansal üretimin tarımsal faaliyetlerin temel dinamikleri olduğunu belirten Vali Ali Çelik, çiftçilerin kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanabilmesi ve hayvansal üretimde girdi maliyetlerinin azaltılması için birçok destek faaliyeti yürütüldüğünü söyledi. 

‘ÜRETİMDEN YANA TAVIR ALACAĞIZ’

Destek faaliyetleri kapsamında Kütahya’daki çiftçilere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi iş birliğinde 600 bin TL tutarında 75 ton Macar Fiği tohumu teslim edileceğini kaydeden Vali Çelik, “Üretimden yana tavır alıyor, almaya da devam edeceğiz. Tarımsal üretime destek olmak için İl Özel İdaremizin bütçesinden bu yıl yaklaşık 2,5 milyon TL kaynak ayrıldı. Destekler her yıl artarak devam edecek. Beklentimiz ve duamız; artan üretimle birlikte kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması. Tarımsal üretimin her alanında çiftçilerimizin gayretine ihtiyacımız var. Sizlerin yol göstericiliği bizim için çok önemli” diye konuştu.

‘GİTTİĞİNİZ HER YERDE KURALLARI HATIRLATIN’
Vali Ali Çelik, Macar Fiği tohumlarının teslim edilmesinin ardından muhtarlar ve çiftçilerden salgınla mücadelede destek istedi. Havaların soğumasıyla birlikte virüsün yayılımında artış yaşandığına dikkat çeken Vali Çelik, “Eğer sağlığımız yerinde olursa üretimin bir karşılığı olur. Dolayısıyla gittiğiniz her ortamda, her yerde maske ve mesafe kurallarına uymanız ve çevrenizdekilere de kuralları hatırlatmanız büyük bir önem taşıyor. Hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Akraba ziyaretlerine, misafirliklere ara verelim, kurallara istisnasız uyalım. Bu mücadeleyi inşallah birlikte kazanacağız” ifadelerini kullandı.