in

Çiftçiye dev tohum desteği

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:561karakter

 

Çiftçilere sertifikalı tohum dağıtımı şeklinde 15 milyon TL tutarında hibe desteği verileceği bildirildi. İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, 2022 yılı içinde tarıma toplamda yaklaşık 21 milyon TL kaynak aktardıklarını belirterek, “Bu rakam şu ana kadar ilimiz düzeyinde tarıma ayırdığımız en yüksek rakamdır” dedi

İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Genel Meclisi üyelerinin ve ilçe tarım müdürlerinin talepleri doğrultusunda Kütahya’nın tüm ilçelerini kapsayacak bir hibe,teşvik kararı aldıklarını belirtti.15 milyon TL tutarındaki hibe desteği, Sertifikalı tohum dağıtımı şeklinde yürütülecek. Konuyla ilgili konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, “ İçinde bulunduğumuz Ekim sezonunu da göz önüne alarak ilçelerdeki İl Genel Meclisi üyelerimizin ve ilçe tarım müdürlerimizin de talepleri doğrultusunda tüm ilçelerimizi kapsayacak bir hibe / teşvik kararı aldık. Sertifikalı tohum dağıtımı şeklinde yürütülecek olan hibe programına 15 milyon gibi bir rakamın verilmesinin bugün itibarıyla kararını almış bulunuyoruz. 2022 bütçemize koyduğumuz yaklaşık 6 milyon liralık bir desteği de dahil edersek bu sene içinde tarıma 21 milyon gibi bir kaynak aktarmış oluyoruz. Tamamı hibe olan bu rakam ilimiz tarımına çok önemli bir katkı sağlayacaktır buna yürekten inanıyoruz. Bu çok önemli bir rakam geçmiş yıllarda da tarıma destek ve hibe kaynakları aktardık ama bu rakam şu ana kadar ilimiz düzeyinde tarıma ayırdığımız en yüksek rakamdır” dedi.

100 BİN DEKARLIK ALANIN TOHUM İHTİYACI KARŞILANACAK

Sağlanacak olan sertifikalı tohum desteğiyle 100 bin dekarlık ekim alanın tohum ihtiyacının karşılanacağını belirten Yılmaz, “ Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Tarım İl Müdürlüğü ve teknik kadrosu aracılığıyla ilçelerden gelen talepler doğrultusunda özellikle buğday ve arpa ekimi yapan üreticilerimize sertifikalı tohum alımında çok ciddi bir destek olacak. Çiftçilerimize sunduğumuz bu kaynakla yaklaşık 100 bin dekarlık bir ekim alanın tohum ihtiyacına karşılamış oluyoruz. Bu ülkeye üretim sağlayan alın teriyle rızkını temin eden çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun hem kendilerine hem ilçelerimize ilimize ve ülke ekonomimize inşallah hayırlı sonuçlar getirecektir. Bundan önceki yaptığımız teşviklerde de ciddi sonuçlar aldık. Hem hayvancılığın gelişiminde hem de tarım, meyvecilik, arıcılık, seracılık, hayvan ırkı ıslahı alanında kaynak aktarmaya devam edeceğiz. Ben öncelikle bu kararın alınmasında çalışma yapan İl Genel Meclis Üyelerimize İl Tarım Müdürlüğü ve taşra teşkilatlarına çok teşekkür ediyorum ayrıca Sayın Valimizin de bu kaynaklara aktarmamızda büyük katkıları oldu ona da şükranlarımı arz ediyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın her anlamda üreteni bu ülkeye katma değer sağlayanları desteklememiz gerekir prensibinden hareketle biz de üzerimize düşen sorumluluğu bu anlamda yaptığımızı düşünüyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

Haberimizi puanlar mısınız?