içinde ,

‘Çiniciler Çarşısı sanatçıların ve çini esnafınındır’

Çiniciler Çarşısı Başkanı Nida Olçar, harici sektörlerde faaliyetlerini sürdüren 21 firmaya çarşıyı çinicilere bırakmalarını istediklerini belirtti. Çini üreticileri ve işletmecilerinin haklarını sonuna kadar savunacaklarını söyleyen Olçar, “Çiniciler Çarşısı çini sanatçılarının ve çini esnafınındır” dedi

Çiniciler Çarşısı Başkanı Nida Olçar, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın mensuplarıyla buluştu. Ağustos ayından bu yana az zamanda çok iş başardıklarını söyleyen Başkan Nida Olçar, Çiniciler Çarşısı içinde harici sektörlerden faaliyet gösteren işletmelerle ilgili yasal sürecin başladığını ifade etti.

‘BÜROKRASİ VE SİYASETLE ÇİNİ ESNAFININ HAKLARI ÇİĞNENMEYE ÇALIŞIYOR’

Çarşıdaki 258 esnaftan 21’inin hem bürokrasi hemde siyasi unsurları kullanarak çini esnafının haklarını çiğnemeye çalıştıklarını vurgulayan Olçar, “İstanbul’un Kapalı Çarşısı, Çanakkale’nin Aynalı Çarşısı, Gaziantep‘in Bakırcılar Çarşısı ne ise burası da Kütahya’nın Çiniciler Çarşısı’dır. Çini sanatçılarının ve çini esnafınındır. Çarşımızda yaklaşık bin kişi istihdam ediliyor. Kanunen Çarşı Yönetim planında Çiniciler Çarşısı olarak geçmektedir. Yine Yapılan son Genel Kurul da oy çokluğu ile sucukçu, tatlıcı , börekçi , matbaacı gibi harici sektörlerin  faaliyetlerinin kısıtlanması kararı alınmıştır. İlk etapta tespit edilen harici sektör 21 firmaya yasal tebligat yapılarak Çiniciler çarşısını biz çinicilere bırakmaları istenmiştir. Birçoğunun yasal ruhsatı bulunmadığı gibi tozlu çini ortamında koridorlarda börek, pasta yaparak halk sağlığı ile oynamaktadırlar” dedi.

‘KÜÇÜK ESNAFIN TİCARETİNE ENGEL OLUYORLAR’

Yaşanan süreçte milyonlarca lira cirosu olduğunu ifade eden stokçuların, küçük esnafların hakkına girerek ortak alanlara paletler yağdığını söyleyen Olçar, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “2. çarşıda bulunan küçük esnafımızın ticaretine engel olmakta çarşıyı algısız vergisiz bedava depoya çevirip saltanatı sona erecek korkusuyla da insanları provoke etmektedir. Düşünün adamlar 2. çarşının tuvaletini kapatıp kendisine depo yapmış! Burada bulunan çini üreticisi ve işletmecisi arkadaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız. Elbette ki çarşıdaki 258 dükkândan birilerinin çıkarlarına ters düşeceğiz. Çünkü çarşının güçlenmesi menfaatleri ile çakışacaktır. Başlangıçta Hayallerimiz çok büyük dedik. Dedikoduyu bırakın artık bizler bunca yıl sonra Çiniciler Çarşısını ayağa kaldırıp Kütahya‘nın Vitrini yapmak için çalışıyoruz.  Önümüzdeki günlerde burada Guinness Rekorlar kitabına Kütahya Çinisinin ismini yazdıracağız. Çiniciler Çarşımızın Turizm Bakanlığına bağlanması için çalışmalara başlayacağız. Borcu ile devir aldığımız çarşının veremeyeceğimiz 1 kuruş hesabı yoktur. Bize yapamadıklarımızın hesabını sorun ama Çiniciler Çarşımıza engel olmayın ! Bu Kütahya‘ya ihanet olur” dedi. Olçar’ın konuşmasının ardından diğer yönetim kurulu üyeleri de birer konuşma yaparak isteklerini sıraladılar.

#kütahya #kütahyadanhaber #sondakikakütahya #kütahyahaberleri #çinicilerçarşısı #kütahyahaber #nidaolçar