in ,

Çocuklar sinema şenliğinde eğlendi

  • Okuma Süresi:1dk
  • Karakter Sayısı:254karakter

 

Büyük Zafer’in 100. Yılı kutlamaları kapsamında Kütahya’daki turuna devam eden ‘Gezen Sinema Tırı’ Emet ilçesinde çocuklarla buluştu

Sinema imkânının yeterli olmadığı coğrafyalarda, sinema kültürü ile tanışmamış çocukların sosyal, sanatsal gelişimine katkı sağlamak amacıyla 2018 yılında yola çıkan ‘Gezen Sinema’ tırı, 2022 yılında da yolculuğuna devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve Sanat İçin Yola Çık Derneği iş birliğinde yürütülen proje için özel tasarlanan sinema tırı 2022 yılı gösterimine Kütahya’da devam ediyor.

Tır, Emet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde kurulurken İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gösteriler sundu. 45 dakika süren seanslarda80’er öğrenci alınan tır da Rafadan tayfa film yansıra çocuk oyunları, şarkı, tiyatral etkinlikler gösteriliyor.

İlk seansta çocuklarla buluşan Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, uzun süredir konu ile ilgili bakanlıktan belediye olarak sinema için talepte bulunduklarını, Kütahya’nın programa alınması ile gezen tır sinema ekiplerinin belediyenin misafiri olarak ilçede bulunduklarını ifade etti.

Görsel eğitimin önemine değinen Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, sinema, tiyatro gibi kültürel etkinliklerden tüm çocukları azami yararlanabilmesi için gerekli desteği her zaman vereceklerini ifade etti. Doğan, çocuklara meyve suyu ve kek ikram etti.

Haberimizi puanlar mısınız?