içinde

‘Darbe döneminin özlemiyle yanıp tutuşuyorlar’

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun ve beraberindeki heyet, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri gerekçesiyle Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Başkan Ceyhun, üç ismin de vesayet ve darbe dönemlerinin özlemiyle yanıp tutuştuklarını söyledi

AK Parti, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP’li eski bakan Fikri Sağlar ve gazeteci Can Ataklı hakkında 81 ilde suç duyurusunda bulundu. Kütahya’da da Adliye binasına gelerek cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunan AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun ve beraberindeki heyet, konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ başlığını taşıyan suç duyurusunu gerekli mercilere ilettiklerini ifade eden Başkan Ceyhun, “Temelinde milli iradenin üstünlüğü olan Cumhuriyetimiz, çok partili siyasi sistemle birlikte, bu vasfını siyasi alanda da tam manasıyla hayata geçirmeye başlamıştır. Elbette, en başından beri her dönemde milli iradenin üstünlüğünü hazmedemeyenler olmuştur. Milli irade düşmanlığı, kimi zaman darbeci, kimi zaman vesayetçi, kimi zaman marjinal akımların temsilcisi olarak karşımıza çıkmıştır” dedi.

‘DARBE VE FELAKET ÇIĞIRTGANLIĞI YAPIYORLAR’

28 Şubat’tan 15 Temmuz’a kadar uzanan nice acı hatıraların hala milletin hafızasında canlı olduğunu belirten Ceyhun, 2023 hedeflerinde somutlaşan büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için harcadıkları gayretleri zaferle neticelendireceklerini söyledi. Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ’un darbe ve felaket çığırtkanlığı yaptığını vurgulayan Ceyhun, Türkiye’nin 97 yıllık Cumhuriyet tarihinde elde ettiği milli iradenin üstünlüğünü esas alan kazanımları hala hazmedemediklerini, vesayet ve darbe dönemlerinin özlemiyle yanıp tutuştuklarını kaydetti.

‘MİLLETİMİZE VE TARİHE KARŞI BİR GÖREV’

“Bugün seçilmişlerin en kritik demokratik mücadele süreci devam ederken, bu tür söylemlerin ve yaklaşımların, kesinlikle iyi niyetli olmadığı, arkasında farklı ajandaların ve gayelerin bulunduğu tartışmaya mahal vermeyecek şekilde açıktır. Unutulmamalıdır ki terörle ve her türlü vesayet odağı ile mücadele demokrasiyi koruma mücadelesidir” diyen Başkan Sebahattin Ceyhun, “Türkiye’nin 81 vilayetindeki AK Parti teşkilatları olarak biz de, yapılan bu saldırıları; demokrasinin kalbi milli iradeye, onun taşıyıcısı siyaset kurumuna ve nihayetinde bizatihi demokrasimize, partimize ve seçilmiş Cumhurbaşkanımıza yönelik bir saldırı olarak görüyor ve hukukun bize verdiği hakları kullanarak, suç duyurusunda bulunmak suretiyle, milletimize ve tarihe karşı görevimizi yerine getirdiğimize inanıyoruz. Tüm diğer siyasi partileri de demokrasi karşıtı bu açıklamalara tepki vermeye davet ediyoruz. Benzer her türlü girişime karşı da aynı kararlılıkla mücadele edeceğimizi de özellikle belirtmek istiyoruz” şeklinde konuştu.