içinde

Deprem farkındalığına işaret ettiler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Twitter hesabından paylaştığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) hazırlanan videoda, depreme karşı hazırlıklı bulunmanın önemine işaret edildi. Videoyu Vali Ali Çelik başta olmak üzere çok sayıda emniyet ve jandarma personeli de paylaştı

Depremin ilk 6 saatinde yapılması gerekenlere dikkat çekilen videoda, “Deprem anında sakin kalın, balkon, merdiven ve asansörlerden uzak durun. Çök, kapan, tutun hareketiyle hedefinizi küçültün. Depremin hemen ardından yangın ve patlamaları engellemek için ocağı, vanayı ve gaz kokusu alınmıyorsa elektrik şalterini kapatın. Afet çantanızı yanınıza alarak hızlı adımlarla binayı terk edin. Deprem öncesi e-Devlet üzerinden bilgisini aldığınız ve binanızdaki afişte belirtilen size en yakın toplanma alanına yürüyerek gidin. Yetkililer çağrıda bulununcaya kadar toplanma alanında kalın. Toplanma alanından barınma alanına geçiş için yetkililerin yönlendirmesini bekleyin. Arama kurtarma, ambulans ve itfaiye gibi acil yardım araçlarının hızla ulaşım sağlamaları için ilk 6 saat aracınızı kesinlikle kullanmayın ve trafiğe çıkmayın. Acil çağrılar için iletişim sistemlerinin kilitlenmemesi amacıyla operatörünüz üzerinden arama yapmayın, SMS ve internet tabanlı uygulamaları tercih edin” ifadelerine yer verildi.

‘AFET RİSKİNE KARŞI HEP BİRLİKTE’

Bakan Soylu’nun ardından Kütahya Valisi Ali Çelik başta olmak üzere, çok sayıda emniyet ve jandarma personeli videoyu paylaşarak farkındalık için destek verdi. Vali Çelik ‘Afet riskine karşı hep birlikte’ başlığıyla yaptığı açıklamada, “Deprem Türkiye’nin gerçeği ve bu gerçeğe hazırlıklı olmak sadece bizi değil birçok kişiyi kurtaracak güçte. İşte bu nedenle depremin ilk 6 saati bir hayat meselesi” dedi.