içinde ,

Devlerin ara mal ihtiyacını ORKÜSAN karşılayacak

 

Kütahya 30 Ağustos OSB’de sanayicilerin ihtiyaç duyduğu ara mal ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Orta ve Küçük Ölçekli Sanayi Sitesi (ORKÜSAN) yılsonunda üretime geçecek. Makine sektörü başta olmak üzere 40 fabrikanın üretime başlayacağı sanayi sitesi 500 kişiye istihdam sağlayacak

Kütahya’da temelleri 2012 yılında atılan ve 2019 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yatırım programına alınan ORKÜSAN’da son düzlüğe girildi. Kütahya Küçük Sanayi Sitesindeki mevcut iş yerlerinde, dev fabrikaların yan sanayi ihtiyacını kısıtlı imkanlarla karşılamaya çalışan firmalar proje sayesinde nefes alacak. 30 Ağustos OSB’de kendilerine ayrılan 135 bin metrekarelik arazide kurulan ORKÜSAN’da 40 iş yeri hizmet verecek. Kütahya’daki OSB’lerde ihracat, üretim ve istihdama katkı sunan dev firmaların ihtiyacını karşılamak yola çıktıklarını söyleyen ORKÜSAN Yönetim Kurulu üyesi Recep Çakır, “Kütahya sanayisinin ORKÜSAN gibi yapılanmaları çok ihtiyacı var. ORKÜSAN yönetimi olarak bunu kendimize görev edinerek örnek bir projeye imza attık. Yıllardır süren mücadelemizin sonuna geldik” dedi.

BÜYÜKŞEHİRLERDEN TALEP YAĞMURU

Bin 200 metrekare kapalı ve 600 metrekare açık alana sahip 40 işyerinin 30 Ağustos OSB’nin tam merkezine kurulduğunu belirten Çakır, “Çok yoğun bir talep aldık. Tam doluluğa ulaşmamıza rağmen halen İstanbul, Konya ve Eskişehir’den yatırımcılar yer talebi var. ORKÜSAN’da büyük fabrikaların ihtiyaç duyduğu ara mal üretecek makine ve alüminyum sektörlerinin yanı sıra seramik, çini ve mobilya üretimi de yapılacak” diye konuştu.

‘OSB’DEKİ FİRMALAR BİR AN ÖNCE ÜRETİME GEÇMEMİZİ BEKLİYOR2

“Hem Küçük Sanayi Sitesi’nde kısıtlı imkanlarla üretim yapan firmalarımız, hem de 30 Ağustos OSB’deki dev fabrikalar ORKÜSAN’ın bir an önce üretime geçmesini bekliyor. OSB içindeki fabrikalarımızın tedarik edeceği yan ürünleri burada üreteceğiz. Böylece firmalar hem zamandan hem de nakliye ücretinden büyük tasarruf sağlayacak” diyen Recep Çakır, yılsonuna kadar inşaat ve altyapıyı tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

‘DEVLET KREDİ İMKANI SUNDU, HAYALİMİZ GERÇEK OLDU’

120 milyon TL’ye mal olacak ORKÜSAN hayalinin, devlet tarafından işletmecilere sunulan kredi sayesinde gerçeğe dönüştüğüne dikkat çeken Çakır, “Bu maliyetin yüzde 60’ı devletin bize sağladığı kredi desteğiyle karşıladık. Aldığımız krediyi 2 yıl ertelemeli 11 yıllık bir süreçte geri ödeyeceğiz. 3 ay içerisinde binalarımız tamamlanacak. Üretime başlamamızla birlikte en az 500 kişiye ek istihdam sağlayacağız” ifadelerini kullandı.