in

Din hizmetlerinde engeller kalkıyor

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:331karakter

 

Engelli vatandaşlara din hizmetlerinin sağlanması konusunda çalışmalar yürüten Kütahya Müftülüğü, Müftülük Külliyesi’nin erişilebilir şekilde dizayn edilmesi, engelli vatandaşlara Kur’an ve dini bilgiler eğitimi verilmesi gibi birçok faaliyet gerçekleştiriyor

Kütahya Müftülüğü tarafından, engelli vatandaşlara din hizmetlerinin sağlanması hususunda çalışmalar devam ediyor. Müftülük Külliyesi’nin erişilebilir şekilde dizayn edilmesi, engelli vatandaşlara Kur’an ve dini bilgiler eğitimi verilmesi gibi birçok çalışma yürütülüyor. İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş , “Müftülük külliyemizde engelli erişiminin olması,  kurs sınıfları, külliye camisi ve salonuna varıncaya kadar hizmet verme imkanının  sağlanmış olmasından dolayı mutluluk duymaktayım. İlimiz ve ilçelerinde 45 engelli kardeşimize din eğitimi verilmekte, engelli yakınları ile de sohbet ve ziyaret programları gerçekleştirilmektedir” dedi.

VAAZ VE HUTBELER İŞARET DİLİNE ÇEVRİLİYOR

İşitme engelli vatandaşlara Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler eğitimi gerçekleştiren Kütahya Müftülüğü Engelliler Koordinatörü Ahmet Aydın ise faaliyetlerinden bahsederek, “Biz Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri ikindi namazından sonra akşam ezanına kadar engelli kardeşlerimizle Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Eğitimi vermekteyiz. Cuma Günleri Musab Bin Umeyr Camisi’nde vaaz çevirimi ve hutbe çevirimi her hafta devam etmektedir. Yine aynı zamanda mübarek gün ve gecelerde Ulu Cami’de bütün engelli kardeşlerimiz toplanıyor, orada işaret dili çevirmenliği yapıyoruz vaaz ve hutbelere. Bunun haricinde engelli kardeşlerimize ev ziyaretleri, onların ihtiyaçları olduğu zamanlarda müftülük ve vakıflar koordineli olarak ihtiyaçlarını temin ve karşılama gibi hizmetlerimiz de sürekli devam ediyor. Özellikle işitme engelliler olmak üzere ortopedik engellilere de eğitim vermekteyiz.

Haberimizi puanlar mısınız?