içinde

DPÜ’de 3 yüksek okul Evliya Çelebi’ye taşındı

 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin il merkezinde bulunan tüm akademik birimleri Evliya Çelebi Yerleşkesine taşındı

DPÜ’nün üç meslek yüksekokulunun Evliya Çelebi Yerleşkesine taşınma süreci tamamlandı. 2019 yılında imzalanan sözleşme ile Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilen Germiyan Yerleşkesinde o dönemde Spor Bilimleri Fakültesi(SBF) ile Kütahya Güzel Sanatlar, Kütahya Sosyal Bilimler ve Kütahya Teknik Bilimler meslek yüksekokulları yer alıyordu. 2021 yılında SBF’nin Evliya Çelebi Yerleşkesindeki yeni binasına geçmesinin ardından bu hafta da üç meslek yüksekokulu birden taşındı. Böylece DPÜ’nün Kütahya il merkezindeki tüm birimleri Evliya Çelebi Yerleşkesinde yerini alırken Germiyan Yerleşkesinde akademik ve idari bir birimi kalmadı.

EVLİYA ÇELEBİ YERLEŞKESİNDE YERLEŞİM PLANI DEĞİŞTİ

Meslek yüksekokullarının taşınmasıyla yerleşim planı da değişmiş oldu. Taşınma öncesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasında KSBÜ Diş Hekimliği Fakültesi tarafından kullanılan alana Ekonometri ve Maliye bölümleri taşındı. Bu birimlerden boşalan alan, Kütahya Uygulamalı Bilimler Fakültesi (KUBFA) tahsis edilirken, Kütahya Güzel Sanatlar MYO da KUBFA’nın ayrıldığı binaya geçti.

Daha önce Fen Edebiyat Fakültesinin C ve D bloklarında KSBÜ’nün Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsünün kullanımına sunulan alanlar ise yeni dönemde Kütahya Sosyal Bilimler MYO ve Kütahya Teknik Bilimler MYO tarafından kullanılacak.

‘TAŞINMAYI MEVCUT ALANI EN VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANARAK TAMAMLADIK’

Taşınma sürecinin tamamlanmasının ardından açıklamalarda Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya il merkezindeki tüm birimlerin Evliya Çelebi Yerleşkesine taşınmasının üniversiteye güç katacağına inandığını kaydederek şunları söyledi:

“2018 yılında çıkarılan kanunla sağlık alanındaki birimlerimizi devrettiğimiz KSBÜ ile ertesi yıl imzaladığımız sözleşme sonucunda Germiyan Yerleşkemizi devretmiştik. Salgın dönemi, taşınma çalışmalarını kesintiye uğratsa da iki üniversitenin yönetimi olarak kısa önce bir araya geldik ve imzalanan protokol kapsamında taşınmayı gerçekleştirdik. DPÜ olarak bu taşınmayı ek bir bina yapmadan ve mevcut alanları en iyi şekilde planlayarak tamamladığımızı da belirtmek istiyorum.

Tüm birimlerimizin bir araya toplanmasıyla daha önce Germiyan Yerleşkesindeki MYO’larda öğrenim gören 6 bin 778 öğrencimiz de aramıza katılacaklar. Öğrencilerimiz, derslerine burada girecekleri gibi Evliya Çelebi Yerleşkemizin laboratuvarlarından, atölyelerinden, kütüphanesinden, sosyal ve spor alanlarından da etkin ve kolay bir biçimde yararlanmaya başlayacaklar.

Evliya Çelebi Yerleşkemize taşınan birimlerimizin personel ve öğrencilerine hoş geldiniz diyorum. Ayrıca taşınma sürecinin sorunsuz şekilde tamamlanmasında emeği geçen personelimize teşekkür ediyorum.”