in

DPÜ’de ‘Dünya Dili Türkçe’ Konferansı

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:534karakter

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in konuşmacı olarak katıldığı ‘Dünya Dili Türkçe’ başlıklı konferans gerçekleştirildi. Konferansta Türkçenin zenginlikleri, niteliği ve önemi üzerinde duruldu

‘TÜRKÇE BİR DEVLET DİLİDİR’

Prof. Dr Gülsevin, “Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kendi memleketimde olmak bana ayrıca heyecan veriyor. Kütahya Dumlupınar Üniversitesini seneler sonra gördüm ve çok beğendim. O yüzden öğrencilerimizin şanslı olduğunu düşünüyorum” diyerek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Türkçe aynı zamanda bir devlet dilidir, yani yazı dilidir Türkçe. Yazı dili edebi dilinin bir üst şekli de resmî dil olmaktır, devlet dili olmaktır. Türkçe devlet dili midir? Bugün devlet dilidir. Dün de devlet diliydi. Osmanlı döneminde de devlet diliydi. Göktürk dediğiniz o yazıtları dikenler zaten kağanlardı, kendileriydi yani. Yani yine devlet diliydi. Bugün dünyada olsa olsa 7 bin tane dilde kaç tanesi devlet dili olabilir? Taş çatlasa 193 tanesi olabilir. Çünkü Birleşmiş Milletler’e göre 193 tane devlet var. Yani 7 bin dil arasında 5 bininci, 2 bininci değilsiniz, 100. değilsiniz. Çok daha önemli bir yerdesiniz.”

TÜRKÇE, DÜNYADA GENÇLERİN

ÖĞRENMEK İÇİN TERCİH ETTİĞİ BEŞİNCİ DİL

Birçok devletin resmî dilinin sömürge dilleri olduğunu ve statü bakımından Türk dilinin tarihin en eski dönemlerinden beri hem yazı, hem edebi, hem devlet dili, hem resmî dil, hem de eğitim dili olduğuna işaret eden Gülsevin, “Yunus Emre Enstitüsü dünyanın 90 yerinde, 55 ayrı ülkesinde merkezleri var. Bunlar Türk kültürünü öğretmek için merkezler ama en önemli şey dil olduğu için Türkçe öğretirler. Enstitünün Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş Hoca, geçen sene açıkladı; Çünkü onlar verileri topluyorlar. Dünyada gençlerin öğrenmek için tercih ettiği beşinci dil. Bir defa Türkçe dünya dili, her şeyiyle dünya dili. Yani tartışılacak bir şey değil. Dizi filmlerden Türkçe öğreniyorlar” diye konuştu. Son asırda İngilizcenin çok öğrenilmesinin sebebinin dilinin iyi olmasından dolayı olmadığını, kültürel ekonomik, askeri ve siyasi gücünden kaynaklandığını aktaran Gülsevin, “Türkiye de şu anda ekonomisiyle askeri gücüyle kültürel gücüyle başta kendi akraba coğrafyamız olmak üzere, Ermenilerden, Ruslardan, Araplardan hep beraber yaşadığımız coğrafya olmak üzere, onun dışında bütün Güney Amerika’ya kadar olan bu itibarı Türkçeye yönelik talebe dönüşmüştür” dedi.

Fen Edebiyat Fakültesi Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Kütahya Vali Yardımcısı Aydın Börü, DPÜ Rektör yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları’nın yanı sıra çok sayıda personel ve öğrenci katıldı.

Haberimizi puanlar mısınız?