in

Eğitim için geldiği Kütahya’da Müslüman oldu

  • Okuma Süresi:3Dakika
  • Karakter Sayısı:590karakter

 

Fildişi Sahili’nden üniversite eğitimi için Kütahya’ya gelen 26 yaşındaki Anistide Kouadıo, İslam’ı seçerek Müslüman oldu

Anistide, İslam dinini seçerek ihtida etmek istediğine dair dilekçesini müftülüğe vererek talepte bulundu.İl Müftülüğünde yapılan ihtida merasiminde Anistide Kouadıo , şahitler huzurunda kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu. Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, ihtida töreninde yaptığı konuşmada “Aramıza hoş geldiniz. İnsanlıktan zaten kardeşimiz idiniz, şimdi de din kardeşimiz oldunuz. Bu şehadetinizle birlikte barış dini olan İslamı seçmiş oldunuz. İmanınız mübarek olsun. Yeni adınız tercihiniz üzere İbrahim’dir. İslam üzerine daim olunuz. Şimdi tertemiz yeniden doğmuş gibi gıpta edilecek bir insansınız. Dinimiz islama göre, İslam dinini kabul ettiğiniz andan itibaren geçmiş günahlarınızı , Allahü Tealanın bağışladığını, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselam bizlere müjdelemektedir. Bu imanınız ve ikrarınızdan sonra güzel dinimizin temel ibadetleri olan namaz, oruç gibi ibadetleri ifa etmek için dini bilginizi geliştiriniz ve zenginleştiriniz. İslam ahlakına ait değerleri gündelik hayatınızda uygulamak , Kur’an-ı Kerimi öğrenmek ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’i tanımak için gayret ediniz” dedi.

İbrahim ismini alan Fildişili Sahili uyruklu üniversite öğrencisi Anistide ,”Kelime-i şehadet getirdikten sonra kendimi çok mutlu hissediyorum. Adeta ikinci defa doğdum. Burada işletme eğitiminden önce Türkçeyi öğrenmek için bulunuyorum. TÖMER’de (Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezinde) Türkçeyi öğreniyorum. Bu merkezde farklı ülkelerden gelen 8.000’den fazla binlerce yabancı uyruklu öğrenci var. Geldiğim günden beri arkadaşlarımı gözlemliyorum. Müslüman öğrenciler arasındaki samimiyet, kardeşlik, yardımlaşma beni çok etkiledi. Diğer dinlere mensup öğrenciler arasında böyle bir iletişim görmedim. Burada çok özgür ve güvene dayalı bir ortam var. Türkçe’yi tam öğrendikten sonra İşletme okuyacağum. Bundan önce Hristiyanlık dinine mensup evanjelik bir genç idim. Bugün burada İslam dinini seçmekle çok büyük mutluluk içindeyim” diye konuştu.

Demirtaş , ihtida töreni sonrasında üniversite öğrencisi İbrahim’e , Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basılan Fransızca anlatımlı dini eserler hediye etti.

Üniversite Camii Görevlisi Mustafa Kızıldağ İhtida sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Üniversitemizde 50.000’e yakın öğrenci var. Bu öğrencilerin 8.000’e yakını dünyanın 50 farklı ülkelerinden geliyor. Ülkemiz, elhamdülillah bir çekim merkezi olmuş. Bu öğrenciler , mülteci olarak değil bizzat paralarını ödeyerek burada bir fakülteyi bitirip ülkelerine dönüyorlar. Başta Afrika ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve komşu ülkelerimizden gelen binlerce öğrenci var..Bu öğrenciler önce TÖMER ‘de Türkçeyi öğreniyorlar. Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Dünyanın değişik yerlerinden gelen öğrencilere Akademik Türkçe kursu, Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve İlahiyat öğrencilerinin yükseköğrenim hayatlarında ihtiyaç duydukları Akademik Türkçe dil becerilerini geliştirmeye yönelik bir programdır. Öğrenciler, camimizi ve bizleri de ziyaret ediyorlar. Onlarla sohbet edip, sorularına cevap veriyoruz. Bu süreç içinde İbrahim kardeşimiz öğrencilerin ve bizlerin ilgi ve alakasından , kendi akranları arasındaki Müslüman öğrencilerin samimiyet ve dayanışmasından etkilenmiştir. “

Haberimizi puanlar mısınız?