in , ,

Emet Keçi Peyniri markalaşma yolunda ilerliyor

 

Emet Belediyesi’nin keçi peynirini markalaştırma projesi kapsamında dağıtılan ve üreticilerce sayısı artırılan hayvanların, ilk yüzde 20’lik kısmı toplanarak yeni üreticilere dağıtıldı. Uygulama ile birçok üretici keçi sahibi olarak, elde ettikleri sütlerle keçi peyniri projesine dahil olacak

Emet Belediyesi’nin “Keçi Belediyeden, Süt köylüden, peynir kooperatiften” projesi kapsamında dağıtılan bin 30 keçiden, ilk yılda yüzde 20 geri oğlak alımı gerçekleştirilirken, toplanan hayvanlar yeni üreticilere dağıtıldı. Böylece ilk etapta sürü yönetimi adına hayvan sayısının 100 ve üzeri olması için 26 üreticiye yapılan hayvan dağıtımı, yeni dağıtımlarla 31 üreticiye yükseldi. Proje kapsamında her yıl katlayarak dağıtılan hayvanların yüzde 20 oğlakları geri alınıp diğer üreticilere dağıtıma devam edilecek. 4 yıl sonunda belediyece dağıtılan bin hayvan geri alınıp diğer üreticilere dağıtımı ile sürü sayısı ve üretimi artırılacak.

Proje Koordinatörü Emet Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Ahmet Kısa, “Belediye başkanımız Hüseyin Doğan’ın himayelerinde adım adım ilerleyen projemizde ilk dağıtımlarının geri dönüşümleri kapsamında oğlaklarımızı toplanarak diğer ailelerimize dağıtımı tamamlandı. Keçi peynirimizin markalaşması için keçi sütünün artırılması adına  dağıtılan bin 31 keçiden yüzde 20 geri dönüşümle  206 oğlak toplanarak yeni ailelerimize dağıtıldı. 26 olan aile sayımız 31’e yükseldi. Ayrıca mandıramızda kurulduktan sonra diğer üreticilerimizden de sütleri ücreti mukabilinde alınarak mandıramızda işlenecek” dedi. Emet Belediyesince Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) çerçevesinde 9,5 Milyon TL’ye kurulacak ve 8 kişinin istihdam edileceği mandıra için yüzde 50 oranında hibe sağlanmıştı. Bakanlıkça da örnek proje olarak gösterilen ve Emet keçi peynirinin markalaşmasını sağlamak hedefi güden projede resmi prosedürler ve yer temin çalışmaları devam ediyor. Kurulacak olan mandırada günlük 5 bin litre sütün işlenebilecek.

Haberimizi puanlar mısınız?