in

Engeller her alanda ortadan kalkıyor

‘Taş ve Gümüş Takıya Dönüşüyor Engeller Kalkıyor’ projesi ile eğitimlerini tamamlayan engelli bireyler için sertifika töreni düzenlendi. Proje ile Kütahya’daki engelli vatandaşların meslek sahibi olmalarına, istihdam edilmelerine ve şehrin sosyal yapısının iyileştirilmesine katkı sağlanması hedeflendi
Zafer Kalkınma Ajansı (ZAFER) tarafından desteklenen, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından yürütülen ve Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Kütahya Sakatlar Derneği’nin katkı sunduğu, ‘Taş ve Gümüş Takıya Dönüşüyor Engeller Kalkıyor’ projesi ile eğitimlerini tamamlayan engelli bireyler için sertifika töreni düzenlendi. Dumlupınar Üniversitesi Fuaye
Alanı’nda düzenlenen törene, Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, proje ekibi, engelliler ve aileleri katıldı.
‘ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYACAK,
CESUR YÜREKLERE ‘HADİ’ DİYORUZ’
Törenin açılışında konuşan, projenin eş güdümcülerinden Doç. Dr. Haldun Şekerci, “Hasta olsak da, derse girsek de, idari işlerle uğraşsak da, kariyer yapmaya çalışsak da, akademik çalışma yapmak zorunda olsak da bu projeden vazgeçmedik. 8 milyon TL bütçeli bir projeyi tek kuruş maddi fayda elde etmeden sürdürdük. Bizimle temas eden yüzlerce insan samimiyetimize ve dürüstlüğümüze inadı. Bugün onların sertifikalandığı bir gün. Bu proje ile şehrimize bir kuyumculuk, takı tasarım, kıymetli taş işleme fabrikası kazandırdık. Şehrin ileri gelenleri bu yapıya sahip çıktığı sürece bu yapı yaşayarak istihdam ve şehre katma değer yaratabilecek düzeydedir. Bu proje ile engellilerimizin artık bir umudu var. Artık onların istedikleri zaman var olan imkânların nispetinde çalışabilecekleri, çalışmak yanında sosyalleşebilecekleri bir tesisleri oldu. Bizim yeşerttiğimiz bu şehrin umuduna elini taşın altına koyacak, şerhsiz şartsız menfaat gütmeyen cesur yüreklere ‘Hadi’ diyoruz. Lütfen çoğu yerde olduğu gibi, bu, burada kalmasın. Biz karşılık verecek şekilde sizi bekliyoruz. Bu umudun dal verip şehre gölge veren bir ağaç olması için lütfen yardımcı olunuz” dedi.
‘PROJE İLE ENGELLİ BİREYLER İÇİN İNSANA
YARAŞIR BİR ÇALIŞMA ORTAMI OLUŞTURULDU’
Etkinliğe, gönderdiği bir video mesajla katılan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Değerli katılımcılar, ‘Taş ve Gümüş Takıya Dönüşüyor Engeller Kalkıyor Projesi’nde artık sona gelindi. Bu proje başlangıçta 2 milyon TL’lik bütçe ile başlamıştı. Projemizin bugünkü değeri yaklaşık 8-10 milyon TL’ye ulaştı. Bu proje kalkınma ajansımız ve üniversitemizde en çok maddi destek alan projeler arasında yer aldı. Proje ile engelli bireyler için insana yaraşır bir çalışma ortamı oluşturuldu. Engellilerin proje kapsamında hem temel hem de ileri düzey eğitimi ile özel sektörde çalışabilecek donanıma, butik kuyumculuk veya serbest çalışabilecek mesleki bilgiye sahip oldular. Proje ile; Kütahya’daki dezavantajlı konumda olan engellilerin meslek sahibi olmalarına, istihdam edilmelerine ve şehrin sosyal yapısının iyileştirilmesine
katkı sağlanmaktadır. Bu projeyi önemli kılan bir başka konu da Kütahya ilimiz, ‘zanaat ve halk sanatları’ alanında UNESCO tarafından “yaratıcı şehir” ilan edilmiştir. Üniversitemiz, güzel şehrimiz Kütahya’daki tüm kurumlar ve STK’lar bu kapsamda bugüne kadar zanaat ve halk sanatlarını yaşatma adına birçok faaliyet gerçekleştirmiştir. Ancak bu proje, zanaat ve halk sanatları kapsamında takı ve kuyumculuk sektöründe ilk olmuştur. Proje ile şehrin atıl ya da işlenmemiş hammadde alt yapısı da katma değere dönüştürülecektir. Hem şehir hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Şimdiden önemli katkılar sağlanmaya da başlamıştır” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN IŞIK’TAN TEŞEKKÜR
Törende konuşan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, “Kütahya zanaat ve halk sanatları alanında dünyada 59 şehirden birisi. Kütahya çok kıymetli bir şehir. Dünya bizi zanaat ve halk sanatları şehri olarak biliyor. Bugüne kadar engelli vatandaşlarımıza farklı bir gözle bakılıyordu. Şimdi üreten insanlar olmaya başladılar. Bu şehrin unutulmuş değerlerini veya unutulmaya yüz tutmuş değerlerini yeniden gündeme taşıdığınız için teşekkür ediyorum. Zor bir projeydi, o zor zamanlarda herkes taşın altına elini koyarak projenin tamamlanması sağlandı. Kütahya için bir araya gelirsek her şeyi başarabiliriz. Belediye olarak biz bu tür projelere her zaman destek vereceğiz” dedi.

‘ENGELLİLERİMİZE KARŞI YAPMAMIZ GEREKEN BİRÇOK VAZİFE VAR’
Törende katılımcılara hitap eden Kütahya Vali Vekili Mustafa Güney, “Valilik, belediye, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarımızın bir araya gelmesi ülkemizde zor oluyor. Bu projede bir araya geldiğimiz için çok mutluyum. Nüfusumuzun %7’si engelli. Engellilerimize karşı yapmamız gereken birçok vazife var. Biz valilik olarak istiyoruz ki, engelli sosyal hayatın, eğitim hayatının, istihdam hayatının içinde olsun. Engelliye yönelik yapılan her şey çok güzel ancak yetersizdir. Bu projeyi hazırlayan, ilk akla getiren, teklif eden, yazan, çizen, onaylayan herkese teşekkür ediyor hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Haberimizi puanlar mısınız?