in

Engeller kalkıyor, yüzler gülüyor

  • Okuma Süresi:3Dakika
  • Karakter Sayısı:715karakter

Engelli ve engelli yakınlarının sosyal hayata ve istihdama katılımını sağlamak amacıyla hayata geçirilen Afet Farkındalığı ve Eğitimle Engelimi Aşarak Kazanıyorum Projesi ile hem üretenlerin hem tüketenlerin yüzü gülüyor
İçişleri Bakanlığının destekleriyle, Biyonik Kulaklı İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği tarafından 2022 yılının Ocak ayında hayata geçirilen Afet Farkındalığı ve Eğitimle Engelimi Aşarak Kazanıyorum Projesi’nin kapanış toplantısı yapıldı. Engellilerde eğitim ve istihdam ile kurumlar arası dayanışma ve iş birliğini amaçlayan projeyle üretilen oyuncak görünümlü, el emeği göz nuru battaniyeler; Sevgi Evleri, AFAD ve Türk Kızılay’ına bağışlanıyor. Toplantıya; Vali Ali Çelik, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, proje paydaşları katıldı.
‘FARKINDALIĞIN SİMGESİ’
Oyuncak görünümlü battaniyenin engelli bireylerin içinde bulunduğu zorluğun toplumda farkındalık oluşturmasına katkıda bulunacak bir simge olduğunu belirten Vali Ali Çelik, projede emeği geçenlere teşekkür etti.
‘İNSANLARA UMUT OLMAK,
O UMUDUN PEŞİNDE KOŞMAK ÇOK DEĞERLİ’
Türkiye’nin ve dünyanın birçok noktasında sevimli olan, insana pozitif gelen her şeyin daha farklı bir yer edindiğinden söz eden Vali Çelik, “Oyuncak görünümlü battaniye bunun en güzel örneklerinden biri. Yarınların daha değerli olması için insanlara umut olmak, o umudun peşinde koşacak enerji bulmak çok değerli. Karamsarlık içerisinde olmamanız, ne yapacağız sorusuna yanıt aramanız, sürdürülebilir bakış açınız çok değerli. İnşallah süreç gelişerek devam eder” dedi. Toplantıda birer konuşma yapan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal’da projenin başarıyla devam ettiğini belirterek ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini söylediler.
HER YAŞA HİTAP EDİYOR
Kütahya Biyonik Kulaklı İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Nimet Sarıkaya, her kesime hitap etmesi hedeflenen proje kapsamında üretilen oyuncak görünümlü, yastık ve battaniye haline gelen ürünün yeri geldiğinde oyuncak, oyun arkadaşı, yetişkinler için yolculuklarda ısıtıcı, engelli ve engelli yakınları içinse eğitim ve istihdam aracı olduğunu söyledi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 90 BİN TL DESTEK VERDİ
Dernek Başkanı Sarıkaya, İçişleri Bakanlığınca 90 bin TL desteklenen projeyle, engelli ve engelli yakınları tarafından 2022 yılı içinde bin adet oyuncak görünümlü battaniye üretimi yapılarak 450 adet AFAD, 450 Adet Türk Kızılay’ına ve 100 adet de sevgi evlerindeki çocuklara dağıtıldığını aktardı.
SİPARİŞLER ARTTI
Sarıkaya, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla AFAD Genel Başkanlığı adına sipariş verilen bin 500 adet oyuncak görünümlü battaniyemizi teslim ettik. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Kütahya Valiliğimizin 500’er adet olmak üzere toplamda bin adet battaniye siparişinin üretimine başladık” dedi.
ASLANAPA VE DUMLUPINAR’A ATÖLYE AÇILDI
Projenin engelli bireylerin eğitim ve istihdamında bir basamak haline geldiğini belirterek üretim için Kütahya’nın Aslanapa ve Dumlupınar ilçelerine de atölye açıldığını paylaşan Sarıkaya, “Engelli bireylerin eğitimle kendi kendilerine yetebilir hale gelmeleri, proje bittikten sonra bir yerlerde iş bulabilmeleri ve maddi anlamda hayatta kalabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.
‘ÇİPLİ BİLEKLİK VE KOLYE EKLENECEK’
Projenin sürdürülebilirliğinin sağlanması için oyuncak görünümlü battaniye tasarımlarının hayata dokunacak detaylarla güçlendirileceğine dikkat çeken Sarıkaya, “Enkaz altındaki işitme engellilerimiz için çip üretimi yaptık. İşitme engellilerle yola çıktık ama asıl amacımız tüm engelliler. Hatta “Sesimi duyan var mı?” sorusuna cevap veremeyen tüm bireyler. Herkesin yararına olabilecek çipli bileklik ve kolyeler battaniyemize eklenecek” diye konuştu.

Haberimizi puanlar mısınız?