içinde

Erasmus anlaşması yapılan ülke sayısı 8 kat arttı

 

Bu yıl 30’uncu yaşını kutlayan Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde yürütülen Erasmus anlaşması yapılan ülke sayısı son 3 yılda 8 kat artarak 24’e yükseldi

Türkiye Ulusal Ajansının 2022 dönemi Erasmus+ Ana Eylem 1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği – Programla ilişkili olmayan üçüncü ülkeler ile Yükseköğretim Öğrenci ve Personel Hareketliliği (KA171) faaliyeti kapsamında yapılan proje başvurularının sonuçlarında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi önemli bir başarı elde etti.

DPÜ, Uzak Doğu Asya’dan Güney Amerika’ya, Rusya’dan Afrika’ya uzanan geniş bir coğrafyada toplam 23 farklı ülkede 37 farklı üniversite (KA131-AB ülkeleri hariç) ile hareketlilik hakkı kazanarak büyük bir başarı sağladı. Proje başvurusu yapılan ülkelerde yüzde 100 kabul oranını elde eden DPÜ, Türkiye’de en fazla hareketlilik bütçesi yaklaşık 230 bin Euro elde eden 3. devlet üniversitesi oldu. Projeleri kabul edilen ülke sayısı bakımından Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 5. sırada yer alan DPÜ, genel sıralamada ise 8. oldu.

‘DPÜ’NÜN ULUSLARARASI KURUMLARLA İLİŞKİLERİ ÇOK İYİ DÜZEYDE’

Avrupa Birliği Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı’ndan gelen haberi memnuniyetle karşıladığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Kuruluşunun 30. yılını kutlamakta olduğumuz üniversitemizin uluslararasılaşma politikası ve yıllar içinde artan kurumsal tecrübemiz sayesinde yabancı ülkelerle olan ilişkilerimizi daha ileri bir noktaya getirdik. Son 3 yılda anlaşmamız olan ülke sayısını 4’ten 23’e çıkardık. Başta DPÜ ULMER olmak üzere emeği geçen tüm akademik ve idari personelimize teşekkür ediyorum. Üniversitemize hayırlı olsun.”