in

Esin Güral Argat’tan yeşil dönüşüm çağrısı

  • Okuma Süresi:3Dakika
  • Karakter Sayısı:697karakter

 

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katılan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat, yeşil dönüşüm ve yeşil büyüme konularına dikkat çekti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve ilgili bakanlar ile Oda ve Borsa Başkanlarının katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de yapıldı. Toplantıya Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat katıldı.

Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğini yaptığı TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Oda-Borsa Başkanlarının yanı sıra; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel katıldı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun açılış konuşmalarının ardından söz alan oda ve borsa başkanları, kürsüye çıkarak reel sektörden gelen konu ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat, Yeşil Dönüşüm ve Yeşil Büyüme konusunu ele alarak, “Bu konuyu sanayi politikamızın temeline koymamız lazım. Avrupa Birliği yakında sınırda karbon vergisi ile ihracat maliyetlerimizi artıracak. ABD ise tarihin en büyük teşvik programını yeşil teknolojilere uyguluyor. Sanayimizin buralara karşı rekabet gücünü korumak için, Emisyon Ticaret Sistemi’nden elde edilecek gelirlerin ve kamu bütçesinden ayrılacak ek kaynakların yeşil dönüşüm projelerine teşvik olarak verilmesi, sanayicimizin temiz enerji kaynaklarını artıracak yatırımların bir an evvel yapılması ve Yeşil Mutabakat için süratle ayrımlı bir sektörel simülasyon/prova analizi yapılması lazım.” dedi.

KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat “Dijital Dönüşüm alanında önemli bir farkındalık sağlanmış olunsa da, Dijital Dönüşümün, tipik sektörlerde nasıl bir üretkenlik sağlayacağı, dönüşümün somut adımları,yöntemleri ve dijital olgunluk seviyelerinin tespiti alanlarında devlet yönlendirmeli bir modele ihtiyaç bulunmaktadır. Sürecin kendi haline bırakılması halinde ülkemiz bu alandan arzu edilen verimliliği sağlayamayacaktır. “şeklinde konuştu.

KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat, “Almanya’da bu yıl uygulamaya giren ve 2023 yılında en az 3000 kişi ve üstünü çalıştıran, 2024 yılı itibariyle 1000 kişi ve üstü istihdamı olan Alman firmalar, Almanya Şirketler Kesimi Tedarik Zinciri Durum Tespiti ve Uyum Yasası’na uyum sağlamak durumunda kalacaktır. Küresel bağlamda kabul görmüş 11 İnsan Hakları konvansiyonun bir bileşkesi olarak hazırlanan bu düzenleme bu yıl sonunda tüm Avrupa Birliği (AB) ülkeleri nezdinde de uygulanmaya başlayacak. AB firmaları açısından ağır idari ve finansal yaptırımları içeren bu düzenlemeye yönelik bir hazırlığımız olması gerekir. Hem bu konvansiyonlar bağlamında eksikliklerimiz var ise tamamlamak ve ticaret kaybına uğramamak hem de bu uyum bağlamında AB firmaların yatırım ve ticaret kanallarını zorunlu olarak farklı coğrafyalardan Türkiye’ye çevirmesi sürecini yönetmek açısından kritik önemi haiz bir bu düzenlemeyi dikkatinize getirmek istedim. Bu çerçevede yine bu düzenlemenin sektörel etki analizini devlet ve Sivil Toplum Kuruluşları olarak birlikte gerçekleştirmek gereği vardır” ifadelerini kullandı.

6 saat süren reel sektöre yönelik faydalı, katılımlı ve çözüm odaklı bir toplantı oldu.

Haberimizi puanlar mısınız?