içinde

Faydaları saymakla bitmiyor

Sonbahara girilmesiyle Kütahya’daki tezgahlarda yerini almaya başlayan dağ meyvesi Alıç’ın faydaları saymakla bitmiyor. Damar açıcı özelliğiyle kalp rahatsızlıklarına ve şeker hastalığına iyi geldiği bilinen Alıç, aynı zamanda bazı vatandaşların bütçelerine ek gelir sağlıyor

Kütahya’da ormanlık alanlarda çalıya benzeyen bir ağaçta yetişen Alıç, vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi ile tüketiliyor. Kalp, şeker, varis ve karaciğerde oluşabilecek bir rahatsızlığa iyi geldiği bilinen Alıç, vücuttaki damarları temizleyerek kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Kış mevsiminin habercisi olan ve mayhoş tadıyla vatandaşların dikkatini çeken Alıç, bazı vatandaşlar için de gelir kaynağı oluyor.

‘ALIÇ’IN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ’

Alıç’ın faydalarını anlatan aktar İdris Doğan (50), “Aşağı yukarı 15 yıldır aktar işiyle uğraşıyorum. Ama köylü olup da aktariyenin içinde olmayan hiç kimse yoktur. Muhakkak ki köylülerin hepsi doğduğundan beri doğal yöntemlerle tedavi olmak ister. Eskiden doktora gitmek için bir sürü masraf ediyorduk. Alıcın faydaları saymakla bitmez. Alıç sirkesi fermente olduğu için direk kalp damarlarını ve varise faydaları var. Alıç aynı zamanda şekeri düşürür ve yüzdeki benekleri siler. Kılcal damarları ve karaciğeri hızlı çalıştırdığı için bütün vücuda faydasını saymakla bitmez. Bir, iki, üç tane değil. Varisten kalp damarlarına, atardamarı düzene sokmasından göz damarlarına kadar alıcın faydası var” dedi.

‘SAĞLIK ŞAKAYA GIRGIRA GELMEZ’

Alıç’ın kalp kapakçıkları ve damarlar için doğal bir ilaç olduğuna dikkat çeken Doğan, meyvenin yaş ve ya sirke olarak tüketilebildiğini söyledi. Doğan, “Atar damarı düzenler. Karaciğeri çok güzel çalıştırır, akciğeri temizler ve kuru öksürüğü dahi temizler. Ama vatandaşlarımız bir hafta kullanınca hemen iyileştim deyip hemen bırakıyor. Bu doğal ürünleri Hicri ay başında başlayıp da 21 gün kullanmak lazım. 21 günden fazla da kullanmayacaksın. Doktor nasıl ilaç yazıyorsa bunu da 21 gün kullanacaksın ve iyileşeceksin. Bu gırgıra, şakaya gelecek bir durum değil sağlık” dedi.

‘FAYDALARINI BİLSELER DEĞERİ 2-3 KAT ARTAR’

Alıcın kilosunun şuan 8-10 lira arasında satıldığını belirten Doğan, “Vatandaşlarımız alıcın faydalarını biliyor olsa, Kütahya’da yüksek yerlerde yetişen bu köylünün elindeki alıcın kilosu 25-30 liraya çıkar. Türkiye’nin her yerinde yetişebilir ama yüksek yerlerin hem oksijen hem de lezzet bakımından meyveleri ve alıçları çok lezzetli oluyor” diye konuştu.

‘DAĞDAN TOPLAYIP PAZARDA SATIYOR’

Dağdan topladığı Alıç’ları Pazar yerinde satan İbrahim Yılmaz (62) ise, “Bu ağacın şekere, tansiyona ve kalbe çok faydası var. Mideyi rahatlatıyor. Bir de bunun sirkesi var. Sirkesi de çok makbul. Aynı o da şekeri ve kalbi rahatlatıyor. Bunu ben dağdan, ormandan topluyorum. Arabayla gidiyorum. Eve getirip diziyorum daha sonra pazara satmaya getiriyorum” dedi. Alıç tüketici Mehmet Akatay (42) da, “Kalp için bire bir ve kalbe çok iyi geliyor. Sirkesi, yemesi. Her türlü kalbe faydalı. Aldığım alıçların sirkesini yapacağım” sözleriyle Alıç’ın faydalarını ifade etti.