in

Güvenli okul için risk haritası hazırlanacak

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:448karakter

 

Kütahya’da 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci yarıyılının güven ve huzur içerisinde sürdürülmesi için “Okul Güvenliği Hazırlık Toplantısı” yapıldı. Toplantıda; okullarda ve okul çevrelerinde alınan güvenlik, asayiş, trafik önlemleri, okul servislerinin denetimi değerlendirilerek ilave tedbirler istişare edildi

İlk yarıyılın sorunsuz şekilde tamamlandığını, ikinci dönem için tüm tedbirlerin alındığını belirten Vali Ali Çelik, il genelindeki 373 okulda 361 güvenli eğitim koordinasyon görevlisi ve 66 devriye ekip görevlendirildiğini söyledi.

‘OLASI RİSKLER BELİRLENECEK’

Çocukların ve gençlerin her türlü olumsuzluktan korunması, karşılaşabilecekleri risklerin önlenmesi için herkesin hassasiyet göstermesi ve o sorumluluğu hissetmesi gerektiğinin altını çizen Vali Çelik, güvenli okullar için okulu ve yakın çevresini kapsayacak bir risk haritası hazırlanması talimatı verdi. İl merkezi ile tüm ilçelerde hazırlanacak haritalarla öğrenci ve okul güvenliğini etkileyecek olası risklerin belirleneceğini aktaran Vali Çelik, “Risk haritaları; kaymakamlar, jandarma, emniyet, milli eğitim müdürlüğü, öğretmenler, okul aile birliği ile muhtarlarımızın iş birliğinde hazırlanacak. Bize emanet edilen çocuklarımız için okul ve çevresindeki tehditleri hep birlikte ortadan kaldıracağız” dedi.

‘KAMERASIZ OKUL KALMAYACAK’

Kütahya’da 373 okulun 331’inde güvenlik kamerası olduğunu aktaran Vali Çelik, kamerasız okulların güvenlik durumu değerlendirilerek planlama yapılmasını ve çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanmasını istedi.

‘METRUK BİNALARIN YIKIMINA BAŞLANDI’

Vali Çelik, okul çevresindeki metruk binaların tespitinin tamamlandığını ve yıkımına başlandığını, 1 Mart’a kadar çalışmaların tamamlanacağını söyledi.

‘19 BİN 106 ŞAHIS SORGULANDI’

İl genelinde okul çevrelerinde yapılan uygulamalarda 19 bin 106 şahsın sorgulandığını, 33 aranan şahsın yakalandığını aktaran Vali Çelik; internet kafe, kahvehane, diğer umuma açık yerler, park ve bahçelerdeki denetimlerin de artırıldığını belirtti.

‘2 BİN 603 OKUL SERVİS ARACI DENETLENDİ’

Okul servis araçlarının sık sık denetlendiğini ifade eden Vali Çelik, il genelinde 2 bin 603 servis aracının kontrol edildiğini, 98 araca cezai işlem uygulandığını söyledi. Okul servis şoförlerinin can taşıdığını unutmamasını isteyen Vali Çelik, denetimlerin artırılacağını kaydetti. Toplantıda okul aile birliği başkanları ile okul müdürlerine de söz veren Vali Çelik, okulların durumu hakkında bilgi aldı.

Toplantı görüş ve önerilerin paylaşılmasının ardından sona erdi.

Haberimizi puanlar mısınız?