in ,

Hastanede antibiyotik farkındalık standı

KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde antibiyotik kullanımı ile ilgili bilgilendirme standı kuruldu. Gereksiz antibiyotik kullanımının gelecek için tehdit oluşturduğuna dikkat çekildi

Uygunsuz ve gereksiz antibiyotik kullanımı ile artan antibiyotik direnci, dünya genelinde gelecek için tehdit oluşturmaya devam ediyor. Bu tehdide dikkat çekmek için Dünya Sağlık Örgütü tarafından, 18 Kasım ve bu güne denk gelen hafta Antibiyotik Farkındalık Günü ve Haftası olarak kabul ediliyor. Antibiyotik Farkındalık Haftası nedeniyle KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Enfeksiyon Kontrol Hemşireleri tarafından bilgilendirme standı kuruldu. Poliklinik hastalarına ve hastane çalışanlarına bilgilendirmenin yanı sıra, Antibiyotik Kullanımının Değerlendirilmesi anket çalışması yapıldı. Başhekim Doktor Öğretim Üyesi Sertaş Erarslan, Başhekim Yardımcıları Uzman Doktor Mustafa Yılmaz ve Uzman Doktor Ahmed Arif Uzun, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Sevil Akgün, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Oğuz Evlice ve hastane çalışanları standı ziyaret edip çalışmalara destek verdiler.

İSTENMEYEN SONUÇLAR OLUŞABİLİYOR

Antibiyotik kullanımı hakkında konuşan Başhekim Sertaş Erarslan, gereksiz antibiyotik kullanımıyla istenmeyen yan etkilerin görülebileceğini vurgulayarak, “Antibiyotikler sadece hekimin reçete ettiği durumlarda, eczacının danışmanlığında uygun miktar ve sürede kullanılmalıdır. Hekim reçete etmedikçe kendi kendine ya da yakınlarımızın önerisiyle antibiyotik kullanılmamalıdır. Antibiyotikler ağrı kesici, ateş düşürücü değildir ve her hastalığı tedavi edemez. Nezle ya da grip gibi virüslerle oluşan infeksiyonlarda antibiyotiklerin tedavide yerinin olmadığı ve gereksiz antibiyotik kullanımıyla istenmeyen yan etkilerin görülebileceği unutulmamalıdır. Enfeksiyonlara karşı mücadelede, hijyen, sanitasyon, sağlık bakımı, el hijyeni gibi standart önlemleri içeren gerekli bütün enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanmasının sağlanması, aşı ile önlenebilen hastalıklarda etkili bağışıklama programlarının yürütülmesi de önem arz etmektedir” dedi.

Haberimizi puanlar mısınız?