içinde

Hırsızlık şüphelileri bir günde yakalandı

Kütahya’da tarihi Küçük Hamam’ın çatısındaki kurşun levhaları çalan hırsızlar tarafından çalındı. Dışında güvenlik kamerası bulunmayan hamamın işletmecisinin 15 gün sonra hırsızlık olayını fark ederek haber vermesi üzerine harekete geçen Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri 4 yaşı küçük şüpheliyi 24 saat içinde tespit ederek yakalandı

Olay Ali Paşa Mahallesi Sevgi yolu (Cumhuriyet caddesi) üzerinde bulunan restoran olarak işletilen tarihi küçük hamamda meydana geldi. 20 Eylül günü gece saatlerinde tarihi hamama gelen şüpheliler dışında güvenlik kamerası olmadığı öğrenilen tarihi hamamın kubbesi ve çatısındaki kurşun levhaları yerinden söküp götürdü. 15 gün sonra durumu fark eden işletme sahibi Ahmet Cihan Acar polisi arayarak bilgi verdi. Olay yerine gelen Kütahya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri olay yerindeki incelemesinin ardından hırsızlık şüphelilerinin bulunması için çalışma başlattı.

24 SAATTE TESPİT EDİLEREK YAKALANDILAR

Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri meydana gelen hırsızlık olayının ardından çevrede bulunan iş yerlerine ait güvenlik kamera ve mobese görüntüleri olmak üzere 400 saatlik güvenlik kamera görüntülerini inceleyerek olayın yaşı küçük şüphelileri U.I., U.,Ç., Y.K. ve D.Ö.’yü kameralardan çalıntı malzemeleri taşıdıkları esnada tespit ederek sabah saatlerinde Osman Gazi Mahallesindeki evlerinde yakalayarak gözaltına aldı. Güvenlik kameraları tarafından kaydedilen hırsızlık şüphelileri hastanedeki sağlık kontrolünün ardından emniyet müdürlüğüne götürüldü. Şüphelilere hırsızlık suçundan ve vakıf malına zarar vermekten yasal işlem yapılacağı öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

‘BU BÜYÜK BİR SAYGISIZLIK’

Vakıf malına zarar vermesi bizi üzüntüye boğdu diyen işletmeci Ahmet Cihar Acar; “Biz buraya geldiğimizde temizlik esnasında kurşun levhaların çalındığını fark ettik. Hemen olayı haber verdik. Polisler geldiler, buradaki incelemelerini yaptılar, soruşturma başlatıldı. Hırsızların bir an önce bulunmasını istiyoruz. Burada büyük bir saygısızlık var. Tarihimizin çalındığını gördük. 620 yıllık bir hamam burası. Bu hamamı biz 2010 yılından beri restoran olarak işletiyoruz. Yetkililer de yardımcı oluyor. Tarihi dokuya zarar verdiklerini gördük. Biz de çok üzgünüz. Bunları hiç pahasına satıyorlar. Elde ettikleri rakamlarda çok düşük rakamlar oluyor. Biz buraya Vakıflar Genel Müdürlüğünden 2010 yılında restoran işletmeciliği olarak restore edip hizmete sunduk. 620 yıllık bir hamamdı burası. Burası vakıf malı. Vicdansız insanlar gelip bunları çalmışlar. Vakıf malına zarar vermesi bizi üzüntüye boğdu” ifadelerini kullandı.