içinde

İGSAŞ doğru gübreleme yönetimiyle toprağın verimi artırıyor!

 

Türk tarımına katma değer sağlayan İGSAŞ, sürdürülebilir tarım alanında farkındalık yaratma çalışmalarına bir yenisini ekledi

Türkiye’nin en büyük gübre üreticilerinden biri olan İGSAŞ, çevreyi koruma ve sürdürülebilirlik alanında yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Kütahya Şeker Fabrikası ile kurumsal sosyal sorumluluk projesine imza atan İGSAŞ, toprağın değerini ve önemini anlatmayı hedefleyen ‘’Şekerin Hikayesi’’ projesini, Kütahya’nın Yapılcan Köyü’nde hayata geçirdi.

Kütahya’da şeker pancarı üreticisiyle dört aylık bir pilot uygulama gerçekleştiren İGSAŞ, çiftçinin tarlasında kendisinin de katılımıyla toprak numunesini alıp analiz sonuçlarına göre gübreleme programları yapıp uygulamaya geçirdi. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda doğru gübreleme yöntemiyle üretimde daha az kimyasal gübre kullanımı ile daha fazla verim alınacağı bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Kurulduğu günden bu yana “Toprağın İzinde” mottosuyla çalışmalarını yürüten İGSAŞ bu projeyle, çiftçilerimizin atadan gelen gübreleme alışkanlıklarını geride bırakıp, toprak analizi sonucunda çıkan değerlere uygun,  doğru gübreleme yönetimiyle üretiminde daha çok verim elde edileceğini üreticilere anlatmayı hedefliyor.

‘TÜRK TARIMINI KÜRESEL ANLAMDA ÇOK DAHA YUKARILARA TAŞIMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

Tarım sektörünü geleceğe taşıyacak önemli sosyal sorumluluk çalışmalarına imza attıklarına dikkat çeken İGSAŞ Satış ve Pazarlama Direktörü Vedat Altınok,’’ Dünyada ve ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalarda,  toprak analizine uygun doğru gübrenin seçilmesi ve doğru bir şekilde kullanılmasıyla, verimde ciddi bir oranda artış sağlanabildiğini gösteriyor. Bu noktada İGSAŞ olarak, çiftçilerimize doğru ve dengeli gübre kullanımı için mutlaka toprak, bitki ve sulama suyu analizlerinin yapılmasını öneriyoruz. Bu analiz sonuçlarına göre hazırlanacak gübreleme programlarının ve önerilerinin, üretimde verimi ve başarıyı getireceği şüpheye yer bırakmayacak bilimsel bir gerçek. Bu anlamda Kütahya Şeker Fabrikasıyla yürüttüğümüz bu proje bizim için oldukça önemli. Önümüzdeki dönemde Tarım konusuna ‘sosyal sorumluluk’ mantığıyla yaklaşan bir şirket olarak her koşulda çiftçimizin yanında yer almayı sürdürüp, toprağın izinden asla ayrılmayacağız. Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da İGSAŞ olarak Türk tarımını küresel anlamda çok daha yukarılara taşımak için çalışacağız’’ şeklinde konuştu.