içinde

Kadına şiddete karşı turuncu maske

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı, Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında yapıldı. Protokol toplantıya kadına yönelik şiddetin olmadığı daha parlak bir geleceği temsil eden turuncu renkli maskeyle katıldı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde toplumsal farkındalığın artırılması, koordinasyon ve iş birliğinin güçlendirilmesi ve yapılan faaliyetlerin ön plana çıkarılması amacıyla düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı, Vali Ali Çelik başkanlığında yapıldı. Kadına şiddet ve aile içi şiddetle mücadelede başarıya ulaşmak için topyekûn bir mücadele gerekliliğine vurgu yapan Vali Ali Çelik, “Toplumsal anlamda karşı karşıya kaldığımız sosyal problemler olarak değerlendirdiğimizde birkaç husus öne çıkıyor. Bunlardan birisi trafik, diğeri toplumsal olarak bizi yaralayan en önemli konulardan kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri. Sorunun çözümü sistematik bir bakış açısıyla mümkün. Bu yalnızca kolluk birimleri tarafından çözülecek bir sorun değil. Bu bir süreç yönetimi ve her kurumun inisiyatif alarak işin içinde olması gerekiyor” dedi.

‘HEDEF: SIFIR ŞİDDET’

Kadına karşı şiddet olgusunun yalnızca Türkiye’nin değil tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı ve çözmesi gereken bir sorun olduğunu belirten Vali Çelik, “Ülkemiz bu anlamda birçok ülkeden iyi durumda. Ancak İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun da ifade ettiği gibi kadına karşı şiddet, kadın cinayetleri anlamında bir bile çok fazla. Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerinin ortadan kaldırılması için topyekûn bir seferberlik gerekiyor. Her birimiz sorumluluk alacağız. “Sıfır şiddet” anlayışıyla fonksiyonları tanımlayacak, iş birliğiyle bu alana zuhur edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘KADES HAYAT KURTARIYOR’
Kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve İçişleri Bakanlığınca uygulamaya konulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini kaydeden Vali Çelik, “KADES uygulamasının kullanımını yaygınlaştırmalıyız. Sadece kadınların kullanabildiği uygulamayı kamu kurumlarımızdaki personelimizin telefonuna indirmesi, eşini, dostunu uygulama hakkında bilgilendirmesi son derece önemli.  Uygulama sayesinde aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınlar, tek bir dokunuşla kolluk kuvvetlerimize ulaşarak yardım alacaktır” şeklinde konuştu. Yapılan istişarelerin ardından toplantı sona erdi.