in ,

Kadınlar yöresel lezzetlerini satışa sunacak

Kütahya Katılımcı Kadın Kooperatifi’nin bünyesinde faaliyet gösterecek olan Miras Lezzetler’in açılışı yapıldı. Eskişehir yolu üzerinde Azot Fabrikasının karşısında yer alan Miras Lezzetler, misafirlerine birbirinden lezzetli yöresel ürünler sunacak
Kütahya Katılımcı Kadın Kooperatifi’ndeki kadınların ürünlerinin beğeniye sunulacağı Miras Lezzetler’in açılışı Milletvekili İshak Gazel ve Belediye Başkanı Alim Işık’ın katılımıyla yapıldı. Kütahya Belediyesi’nin desteği ile kurulan ve Eskişehir yolu üzerinde Azot Fabrikasının karşısında yer alan Miras Lezzetler, misafirlerine birbirinden lezzetli yöresel ürünler sunacak. Açılışta Konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Her yerde olduğu gibi bu alanda da kadınlarımızın desteğiyle bugün şehrimize değer katacak bir iş yerini açmak için buradayız. Kütahya Katılımcı Kadın Kooperatifi’nin bu iş yeri öncelikle hayırlı ve uğurlu olsun. Emeği geçen herkesi, 7’den 77’ye kimin ne katkısı olduysa, Ticaret İl Müdürümüzden kooperatifimizin kuruluş aşamasından sonuna kadar emeği geçen tüm kadınlarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, ortak olan sivil toplum kuruluşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu alanın Hazinemiz ve Milli Emlakla takas usulüyle Belediyemizin uhdesine geçmesini sağladık. Belediyemizin mülkü haline getirdikten sonra da usulüne uygun açık ihale yöntemiyle ihaleye çıktık ve Kütahya Katılımcı Kadın Kooperatifimiz bu ihaleye girip üzerinde bulunduğumuz arsa ve binaları kiraladı 10 yıllığına. Biz de dedik ki 10 yıllık süre yatırım için uygun bir süredir. Gönlünüzden geçen düzenlemeyi yapın dedik. Gece gündüz demediler çalıştılar, çabaladılar. Bu mekânı bu hale kendileri getirdiler. Bir kez daha emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu arada da Belediyemizin maddi manevi desteklerini de hiç esirgemedik. Usule ve hukuka uygun olmak kaydıyla yapılması gerekenleri de yaptık. Onun için Belediyemizdeki tüm çalışan arkadaşlarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Güzel bir iş yerini çok güzel bir mekânda, Kütahya’nın ana giriş güzergâhı olan çevreyolunun üzerinde, tüm yol ticaretine açık bir yerde böyle bir mekâna kavuşmuş olduk. Bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Bolluk ve bereket içerisinde çalışacağından eminim” dedi.
‘KADINLARIMIZIN HAKKININ KARŞILIĞINI
ALABİLECEĞİ BİR MERKEZ OLACAK’
Miras Lezzetler’in, yöresel ürünler üreten kadınların hakkının karşılığını alabileceği bir merkez olacağını ifade eden Başkan Işık, “Evinde iş yapan binlerce kadınımızın el emeği göz nuru ürettiği mal veya hizmeti buralarda sergileyeceği mekânları da inşallah burada ilerleyen günlerde kazandıracağız. Yani Kütahyalı kadınlar yöresel olarak bu şehrin değeri ne varsa onu üretip kooperatifimiz aracılığıyla burada ya kendileri ya da kooperatifimizin yetkilileri vatandaşımızın hizmetine ya da satışa sunup hakkıyla onu değerlendirebilecekler. Daha önemlisi kadınlarımızın bu vesileyle bir araya gelmesi, şehrin geleceğin de biz de varız demesi. Çünkü bugüne kadar kadınlarımız evi yönettiler, dışarıda da olanlar oldu ama birçoğu el emeği göz nuru ürüne katkıda bulundu, evinden çıkıp uygun bir yer olmadığı için pazarlayamadı. Kadınlarımızın hakkının karşılığını alabileceği bir merkez olacak burası. Bir taraftan da eğitilecek. Kütahya hangi üretimleri hangi usulle yaparsa daha uygun olur, daha rahat satılır. Bunun eğitimleri olacak. İhtiyaç olan ürünler nasıl üretilmeli gibi eğitimler bir taraftan devam ederken kadınlarımızın ürettiği mal veya hizmetlerin de değerlendirilmesini sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.
MİLLETVEKİLİ GAZEL’DEN TEBRİK
Açılışa katılan AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Bütün kadın girişimcilerimizi tebrik ediyorum. Bu mekân, Kütahya’nın her tarafında yapılan üretimlerin güzel bir şekilde pazarlanmasına da inşallah vesile olacak. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.
Kütahya Katılımcı Kadın Kooperatifi Başkanı Cemile Gül, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’a destekleri için teşekkür ederek, “Kütahyalı kadınlar olarak bir araya toplandık. Ayrım yapmaksızın biz olarak bir araya geldik. Bir araya gelmemiz Belediye Başkanımızın projesiydi. Sayın başkanım ellerinizden hürmetle öpüyorum. Belediyemizde çalışan ve bize destek olan işçisinden memuruna müdürüne kadar herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Haberimizi puanlar mısınız?