içinde ,

Kalkınma Ajansları Toplantısı yapıldı

 

Kalkınma Ajansları Değerlendirme Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi

Bakan Varank, bugüne kadar ajansların, kamu, sivil toplum ve özel sektörden gelen 24 binden fazla kalkınma odaklı projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağladığını belirtti. Genç istihdamı konusunda 2022 ve 2023 yıllarını ajanslar için odak alan olarak belirlediklerine de dikkati çeken Varank, “Bu dönemde sadece ajanslarımız eliyle 100 bin gencimizi istihdama dahil etmeyi planlıyoruz.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, üretim alanında yapılanlara değinerek, Orta Anadolu’nun üretim merkezi olacağını kaydetti. Soylu, “Hiç merak etmeyin, tarihimizde olmadığımız kadar güçlü bir dönemdeyiz. Alt yapımızın en güçlü olduğu dönemdeyiz. Batı’nın ‘biz ne yapacağız’ diye kendi kafası karıncalanırken hedefi ve istikameti belli olan bir dönemdeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’nin mücadelesinin kalkınma mücadelesi ve bu kalkınma için gereken üretimi, gereken yatırımı ortaya koymanın ayrım gözetmeksizin herkesin vazifesi olduğuna dikkati çekerek, “Kurum ve kuruluşlarla önemli iş birliklerine imza attık. Bakanlık olarak Türkiye’nin mücadelesinde kendimizi sorumlu ve bu konunun mesullerinden görüyoruz. Milli politikaya destek vermek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Kalkınma Ajanslarımızın herkese dokunmak ve kılavuzluk etme noktasındaki çabalarını da taktirle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri de kalkınmanın çok boyutlu ve çok sektörlü bir kavram olduğunu belirterek, her bölgeye ve sektöre özel stratejiler geliştirdiklerini, bu çalışmalarla tüm bölgelerin potansiyelinin hayata geçtiğini anlattı.

Konuşmaların ardından, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK SAGE arasında “Kalkınma Ajansları Personel Performans Değerlendirme Sistemi” kurulmasına ilişkin iş birliği protokolü, Yeniçeri ile TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş tarafından imzalandı.

Program, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Hakan Yurdakul’un katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye’nin Kalkınma Ajansları Deneyimi ve Yeni Ekonomi Modeli Çerçevesinde Gelecek Vizyonu” paneliyle devam etti.

Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Kütahya Valisi Ali Çelik, Başkan Vekili Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Yönetim Kurulu Üyeleri, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Afyonkarahisar TSO Başkanı Hüsnü Serteser, Ajans Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Veli Oğuz, Birim Başkanları ve Koordinatörler Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Kalkınma Ajansları Değerlendirme Toplantısı’nda hazır bulundu.