içinde ,

Karakova’ya Millet Bahçesi müjdesi

 

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Karakova Mahallesi’ndeki 208 dönümlük arazinin Millet Bahçesi yapılması amacıyla Tavşanlı Belediyesi’ne tahsis edildiğini müjdeledi

İlçedeki yeşil alan miktarını 1.5 milyon metrekarenin üzerine çıkaran Tavşanlı Belediyesi; Ada Mesireliği, Şaban Dede, Mülayim Dede, Hayrettin Karaca parklarından sonra Zincirli Kaya Millet Bahçesini hayata geçirdi. Şimdi de Karakova Mahallesi’ne yeni millet bahçesi için kolları sıvadı.

Belediye Başkanı Mustafa Güler yeni yeşil alan hedefini 2 milyon metrekareye çıkardıklarını söyledi.

Başkan Güler, Karakova Mahallesi’ne yapılması planlanan millet bahçesi için daha önce proje çalışmaları yürüttüklerini ve son olarak da Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından bu proje için 208 dönümlük arazinin Belediye’ye tahsis edildiğini duyurdu.

“Bu tahsis muhteşem bir haber” diyen Başkan Güler, “Karakova Mahallesi’nde 208 dönümlük arazi üzerinde bir millet bahçesi yatırımını hayata geçirmek için proje hazırlığımız oldu. Bu manada hayvan pazarının devamında şu anki Belediye Park Bahçeler Müdürlüğü’nün kuzey doğu istikametinde olan alanda 208 dönümlük araziyi önce mera vasfından çıkarmak suretiyle hazine adına teslimini yaptırdık. Daha sonra da Milli Emlak Genel Müdürlüğü; bu alanın millet bahçesi olarak yapımı konusunda arazinin Tavşanlı Belediyesi’ne ön tahsisine karar verdi. Bu şu anlama geliyor. 2 senelik dönem içerisinde orada millet bahçesi olarak inşaatına başlanıldığı takdirde 208 dönümlük arazinin mülkiyet hakkı tam anlamıyla Tavşanlı Belediyesi’ne geçecek demektir” ifadelerini kullandı.

‘ADA MESİRELİĞİ PROJESİ İÇİN 650 DÖNÜM HEDEF KOYMUŞTUK’

Ada Mesireliği Projesini 650 dönüme ulaştırmak gibi bir hedeflerinin bulunduğuna işaret eden Başkan Güler, “208 dönümlük bu yeni millet bahçesi de bu alan içerisinde bulunuyor. Ada Mesireliği’nin şu anki hali yaklaşık 200 dönüm. Buna 208 dönüm daha eklenince Karakova sahaları ile birlikte geriye kamulaştırılacak vatandaş arazileri kalıyor” dedi.

Arazinin tahsisi konusunda en başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Projenin ilk gününden itibaren Tavşanlı Belediyesi’ne güvenen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum nezdinde Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne, eski bakanımız Bekir Pakdemirli’ye, Vali Ali Çelik’e, arazinin mera vasfından hazine arazisine geçişi konusunda bizimle beraber olan Kütahya Orman İl Müdürlüğümüze, emeği geçen eski bakan yardımcımız Ayşe Ayşin Hanıma, Kütahya Defterdarlığı’na, gece gündüz çalışan başkan yardımcılarımız ve Belediye personelimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KOCAÇAY KENARINA YÜRÜYÜŞ YOLU PROJESİ

Belediye Başkanı Mustafa Güler, Kocoçay kenarında yürüyüş yolu projesinin de tamamladığını duyurarak, “Bir konu daha var. Geçmişte bir hayalimizdi. Moymul Mahallesi’ndeki İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu alandan Ada Mesireliği’ne kadar olan bölümde Kocaçay’ın yerleşim yerlerine bakan tarafında bir yürüyüş alanı projemiz vardı. Bu projenin de sonuna geldik. Ona da bu sene içerisinde başlamak istiyoruz. Ama öncelik Dağçeşme Seyir Terası ve Millet Bahçesi’dir. Toplam 68 dönümlük arazi üzerine oluşturduğumuz bu alan hizmete girdiğinde Tavşanlı’nın nefes alan bir bölümü olacak” diye sözlerine ekledi.