in

‘Kent Meydanı projesi Kütahya’ya yakışmadı’

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:443karakter

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi‘nin Kent Meydanı projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kütahya Sanatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Çini Sanatçısı Nida Olçar, “Olmamış sayın rektörüm! Kütahya’nın yedi bin yıllık tarihine kültürüne ve çini sanatına bu proje yakışmadı” eleştirisinde bulundu

“Kütahya’nın tarihi simgesini yine Kütahyalı sanatçılara bırakalım” diyen Olçar, üniversite tarafından hazırlanan projeyi sert bir şekilde eleştirdi. Projenin Kütahya’nın 7 bin yıllık tarihi ve kültürünün göz ardı edilerek hazırlandığını kaydeden Nida Olçar, “Üniversitemiz öncelikle şehrimizdeki işsizlik, ulaşım, öğrencilerin ve esnafın sıkıntılarına çözümüne yönelik projeler üretmelidir. Dünyada her şehrin o şehri anlatan bir simgesi vardır. Kütahya çok daha özel bir simgeye sahiptir. Kendi topraklarından ve tarihinden çıkan bir simgedir Çinili Vazo. Üstelik Dünya’nın hiçbir ülkesinde bir kentin tarihi simgesi ile oynanmamıştır. Hiç duydunuz mu! Roma’da ki Aşk çeşmesi‘nin yeri değişmiş mi? İtalya’da yanlış hesaplar ile 11.yüzyılda yamuk inşa edilen Pisa Kule’sini yamuk diye yerinin değişmesi yada yıkılıp yeniden yapılması gündeme gelmiş midir? Tam tersi Dünya’nın dört bir yanından Turist akını ziyaret etmektedir. Anadolu’daki sayısız evde asker hatırası ya da anı fotoğrafların fonunu oluşturan ,Kütahya’da öğrencilik yapmış herkesin ailesiyle önünde fotoğrafı bulunan. Kış gelince sarılıp sarmalanarak korumaya alınan baharda da açılarak rengarenk görünüşü ile yazın gelişini halka müjdeleyen Kütahya’nın tarihi  ve kültürel simgesi Çinili Vazo’dan vazgeçmek mümkün değildir” dedi.

‘KENT BELLEĞİNDE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR’

“Kentin yüzyıllardır önemli bir meslek dalı olan çiniciliğe vurgu yaparak onu kenti hiç tanımayan ve ilk kez gelenlere bile ilk bakışta gerek yeri gerek tasarımı ile kent ve kent tarihi açısından fikir vermesi nedeni ile tarihi ve anı değeri vardır, bu değer yıllar geçtikçe de artacaktır” diye konuşan Olçar, “İlk tasarımından günümüze itinalı bir şekilde korunarak özgünlüğünü korumuştur, Kütahya Çiniciliğinin simgesi olarak tek örnektir, tanımlayan ve tanıtan geleneksel değeri olan bir kent mobilyasıdır” ifadelerini kullandı.

Haberimizi puanlar mısınız?