içinde

Keramika ile DPÜ’den ortak proje

 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde Güzel Sanatlar Fakültesi ve Keramika firması arasında iş birliği ile Anne Kalbi Sofralar projesi düzenleyecek

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Keramika Seramik Firması arasında yapılan anlaşmayla Anne Kalbi Sofralar adı altında tasarım yarışmasının düzenlenmesine karar verildi. Görsel İletişim Tasarımı mezunu olan bireylerin farklı sektörlerde iş olanağı bulabilmelerinin bir örneğini temel alan tasarım yarışması tanıtım toplantısı, Ahmet Yakupoğlu Amfisi’nde gerçekleşti. Açılışta konuşma yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Ben girmiş olduğum derslerde şu konuya sık sık değinirim. Görsel İletişim Tasarımı öğrencisi mezun olduğunda ne iş yapar. Nerede çalışır. Nerelerde iş bulabilir. Doğal olarak tabiki öğrencilerimiz eğitim alıyor ama temel kaygı olarak mesleki bir bilgi elde edebilmek için eğitim alıyoruz. Bunun yanında kendimizi daha bilgili bir hale getirmek için okuyoruz. Artı bir de insani değerleri kazanmak için okuyoruz. Buna yurt dışında karakter eğitimi diyorlar. Bizim ülkemizde de değerler eğitimi diyorlar. İşte biz bunların tamamını elde edebilmek için okuyoruz. Ama biz mezun olduktan sonra bu bilgilerin ne kadarını, nerede kullanacağımız konusunda bazı eksikliklerimiz var ve bunu aşabilmek için eğitim sistemimizde staj programımız var.

Bu ne kadar yeterli olmasa da zorunlu tutarak biz bunu bir ders olarak sizlere uygulatıyoruz. Bu da yeterli mi derseniz elbette ki değil. Şimdi üniversitemiz bir çalışma yapıyor. 7+1 sistemi. Yani öğrencilerimiz yedi dönem üniversite de eğitim aldıktan sonra bir tam dönemde iş yerinde eğitim alacağı bir sistem çalışması var. Ama biz bu sistemi çok fazla öğrencimiz olması nedeniyle aynı anda 80 kişiye staj yapabileceği bir iş yeri bulabilmemiz Kütahya ili açısından çok zor olduğu için ilk etap da biz bunu kabul etmedik. Ama aslında öğrencilerimize çok fayda sağlayabilecek bir sistem. İnşallah ileriki yıllarda uygulayabiliriz.”

Keramika Tasarım ve Baskı Teknikleri Müdürü Aysun Erzincanlı ve tasarım departmanı yetkilileri tarafından yapılan sunumda, Sofra Seramikleri ve Form Tasarımı yarışması düzenleyeceklerini ve projenin adının ‘Anne Kalbi Sofralar’ olacağını belirttiler. Projenin amacının Üniversite – Sanayi iş birliği çerçevesinde ortak bir konu üzerinde çalışarak gerçek yaşamda kullanılabilecek endüstriyel ürünler ortaya çıkarabilmek ve Görsel İletişim Tasarımı bölümü mezunu olan bireylerin, farklı sektörlerde tasarım iş imkanları bulabilmelerinin bir örneğini bu proje ile gösterebileceklerini kaydetti. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerini kapsayacak olan proje 8 Mayıs 2022’de tamamlanacak. Fakültemizin açıklamasında, tasarımların son gönderim tarihinin 4 Nisan 2022 olduğu yarışmaya katılan öğrencilerimizin en fazla beş tasarımla katılabilecekleri ve yarışmaya çalışmaların Adobe Illustrator ile yapılması gerektiği belirtildi.