in

Keramika’dan başarılı birimlere ödül

  • Okuma Süresi:1dk
  • Karakter Sayısı:290karakter

Keramika Genel Müdürü Emin Yüce, uygulanan 5S işyeri organizasyon denetimlerinde dereceye giren bölümlere başarı belgelerini takdim etti

Keramika, işyeri kontrolünün arttırılması, verimliliğin yükselmesi ve kayıpların önlenmesi için uygulanan ‘5S işyeri organizasyonu’ kapsamında 2020 yılının ikinci yarısında denetimlerini sürdürdü. Yapılan denetimler sonucu ‘5S işyeri organizasyonu’ kapsamında dereceye giren bölümlere başarı birimlere Keramika Genel Müdürü Emin Yüce ve bölüm müdürleri tarafından verildi.  

5S NEDİR?

5S’de ilk ayağı ayıklama oluşturur. Buna göre, gerekli ve gereksiz malzemeler birbirinden ayrılır, gereksiz malzemeler çalışma alanından uzaklaştırılır. İkincisi ise düzenlemedir. Gerekli olduğunda kullanıma hazır olmaları için malzemeler uygun ve güvenli şekilde düzenlenir. Amaç gerektiğinde kullanılmak üzere aranan malzemelere 30 saniye içerisinde ulaşmaktır. Üçüncü aşamada ise temizlik ön plana çıkmaktadır. Çalışma alanı her türlü tozdan, yağdan ve kirden arındırılmalı ve temiz tutulmalıdır. Kirlilik kaynağında yok edilmelidir. Temiz ve düzenli olmanın alışkanlık haline getirildiği standartlaşma ayağında ise, uygulamaların sürekliliği hedefleyen standartlar ve prosedür oluşturulmalıdır. Herkesin prosedüre uymasını sağlayacak kontrol mekanizması kurulmalıdır. 5S’nin son bölümü olan sürdürme ve geliştirme de ise, temiz ve düzenli olmak alışkanlık haline getirilmelidir. Prosedüre uygunluk ve elde edilen sonuçlar ölçülmeli, tanıma ve takdir uygulanmaya alınmalıdır.

Haberimizi puanlar mısınız?