in

Konut ihtiyacı had safhaya ulaştı

YouTube video
  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:482karakter

 

Gayrimenkul Uzmanı Kenan Uzman, Kütahya’da yaşanan depremlerin ardından ortaya çıkan göç dalgası nedeniyle kiralık konut sorununun hat safhaya ulaştığını söyledi. Uzman, metrekare fiyatının ise 43 liraya kadar yükseldiğini belirtti

Kahramanmaraş merkezli depremler, evsiz kalan binlerce depremzedeyi Türkiye’nin dört bir yanına göç etmeye zorluyor. Artçı sarsıntıların sürdüğü bölgeden kaçış sürerken, depremzedelerin bu göçü zaten sıkıntıda olan kiralık konut sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Kütahya’da yaşanan konut sorunu ve fiyatlardaki artışı gözler önüne seren Gayrimenkul Uzmanı Kenan Uzman, vatandaşların depreme dayanıklı eve ulaşması için önerilerini paylaştı.

Kütahya il genelinde 192 bin konut stokunun varlığından bahseden Kenan Uzman, bu yapılardan yüzde 60’a yakınının 2000 yılı öncesinde yapıldığını belirtti. Gediz ve Simav gibi ilçeleri birinci derece, il merkezi ise ikinci derece deprem kuşağında olan Kütahya’da konutların yaşlı olduğuna vurgu yapan Uzman, “192 bin konuttan, 41 bini 1980 öncesi, 62’i bini ise 1981 ve 2000 yılları arasında inşa edilmiş” dedi.

KONUT BULUNAMAZ HALE GELDİ,

FİYATLAR BİR AYDA YÜZDE 22 ARTTI

Depremin ardından Kütahya’ya gelen afetzede sayısının 7 bine ulaştığını ifade eden Uzman, “2018 yılından bu yana hem Kütahya’da hem de Türkiye genelinde yeni konut sayısında problem vardı. Depremin ardından ihtiyaç daha da arttı. Her yıl ihtiyacın yarısı kadar konut yapılıyor. Bu durum Kütahya’da da böyle. Arz talep dengesinin bozulması ile hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarında aşırı artışlar görüldü. 2020 yılında 3 bin kiralık konut ilanının olduğu Kütahya’da bugün rakam 669. Zaten sektörel bir sıkışıklık vardı, buna depremzedeler de eklenince konut bulunamaz hale geldi. Sahibinden Endeks verilerine baktığımızda, satılık dairelerin ortalama metrekare fiyatı 9 bin 514 lira oldu. 20 bin liraya kadar çıkan yerlerde var. Geçen seneye nazaran yüzde 148’lik bir artış var. Kiralık dairelerde geçen ay 35 lira olan ortalama metrekare fiyatı 43 liraya ulaştı. Konut açığı kapanmadığı sürece kira fiyatlarındaki artış sürecek” şeklinde konuştu.

DEPREME DAYANIKLI EV ARAYIŞI SATIŞLARI

DÜŞÜRDÜ, BARKOD SİSTEMİNE GEÇİLSİN

Depremin ardından dayanaklı bina arayışının satışları düşürdüğüne dikkat çeken Kenan Uzman, “TÜİK henüz Şubat verilerini açıklamadı ama biz emlak sektörü olarak satışlarda yaşanan düşüşü hissediyoruz. İnsanlar psikolojik olarak etkilendi. Önceden evin iç ve dış cephesine, mevkisine, otoparkına, çocuk parkına bakarken, şimdi haklı olarak önceliği binanın sağlamlığına veriyorlar” dedi.

Haberimizi puanlar mısınız?