içinde ,

KÖYDES köylere hayat verdi

 

İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Cumhuriyet tarihinin en büyük kırsal kalkınma hamlesi Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) kapsamında 2005 yılından buyana 331,8 milyon TL yatırım yapıldığını söyledi

Başkan Musa Yılmaz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“2022 yılında Özel İdare çalışmalarımız 14 ekiple tüm hızıyla devam etmektedir. Her yıl Mayıs ayında illere gönderilen KÖYDES ödeneklerini sizlerle paylaşmıştık. Artan maliyetler ve işçilik giderlerinin yükselmesi dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla İl Özel İdarelerine ek ödenek gönderilmiştir. 2005 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın iradeleriyle uygulamaya konan KÖYDES projesi bugüne kadar aralıksız her yıl artan miktarda ödenekle devam etmektedir. 2005-2022 arasında 331 milyon 800 bin TL. Cumhuriyet tarihinin en büyük kırsal kalkınma projesi olan KÖYDES ile 2005 yılından bu tarafa köylerimizin altyapılarını yollarını ve içme sularını güçlendirdik. Sokak ve meydanları kilit taşı ile kapladık.

Bugün bazı zorunlu istisnalar dışında, bütün köylerimizde içme suyu şebekesi, kanalizasyon sistemleri, kilit taşı uygulaması ve ilçeye ulaşan asfalt yolları mevcuttur. Mayıs ayında gelen 44 milyon 648 bin liralık KÖYDES payına ilave olarak Temmuz ayı sonunda 32 milyon 50 bin liralık bir ilave daha kaynak daha ilimize gönderilmiştir. Böylelikle 2022 yıl içerisinde toplam 76 milyon 690 bin liralık bir kaynağı köylerimize hizmet için kullanacağız. 32 yol projesi, 35 içme suyu projesi, 13 altyapı atık su projesi olmak üzere toplam 80 proje ve 40 bin metrekare civarında kilit taşını köylerimize hizmet olarak yapmış olacağız. Ayrıca bugün itibariyle  sayın valimizin başkanlığında yaptığımız KÖYDES toplantısında 2022 yıla içerisinde başladığımız bütün işleri yıl sonuna kadar bitirme kararı aldık. İlimize, ilçemize, köylerimize hayırlı olsun. Bu vesileyle başta bu projenin hamisi ve ödeneklerin gönderilmesi talimatını veren gösteren sayın cumhurbaşkanımıza, ilgili bakanlıklarımıza milletvekillerimize ve sayın valimize çok teşekkür ediyorum” dedi.