in ,

Küçük Sanayi Sitesinde inşaat başladı

  • Okuma Süresi:4Dakika
  • Karakter Sayısı:934karakter

 

Kütahya Belediyesi’nin iş birliğiyle hayata geçirilecek olan Küçük Sanayi Sitesi’nin 1. Etabında çalışmalar başladı. Projede ilk etapta 530 iş yeri yapılacak

2012 yılında çıkarılan Bakanlar Kurulu kararıyla riskli bölge ilan edilen mevcut Kütahya Küçük Sanayi Sitesi esnafının öncelikli olarak yararlanacağı Küçük Sanayi Sitesi’nin 1. Etabında çalışmalar başladı. TOKİ tarafından yapılan ihale sürecinin tamamlanmasıyla yüklenici firma görevlileri, İnköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alan bölgede ilk çalışmasını gerçekleştirdi.

‘ŞEHRİN GİRİŞİNİN SAĞLI SOLLU SANAYİ İLE

DONATILDIĞI BİR YENİ KÜTAHYA’YA KAVUŞACAĞIZ’

Belediye Başkan Yardımcıları, Oda ve Birlik Başkanları ile proje alanındaki ilk çalışmada yer alan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “İnköy Mahallemiz sınırları içerisinde bulunan toplam bin 150 dekarlık alan üzerinde yapmayı planladığımız Kütahya Küçük Sanayi Sitesi üzerindeyiz. Bugün nasip oldu ve tüm ihale sonuçları tamamlandıktan sonra 1. etaptaki toplam 530 iş yerimizin imalatına başlandı. 650 günlük bir süre içerisinde bu etabın bitirilmesi hedeflendi. Öncelikle, sağlıkla, sıhhatle bitirilmesini ve şehrimize, hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bilindiği gibi 2020 yılında bu araziyi 1 milyon 150 bin metrekare olacak şekilde Kütahya Belediyemize tahsisi amacıyla başvuruda bulunmuştuk. Daha sonra sayın Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın şehrimizi ziyaretinde konuyu gündeme taşıdığımızda onun da teklifiyle TOKİ tarafından bu işin yapılması yönünde bir değerlendirmede bulunduk. Daha sonra bu tahsisten vazgeçerek araziyi TOKİ, Milli Emlak’tan talep etti ve aldı. Arkasından proje için talep toplamaya başladık. O arada TOKİ Başkanlığı, Esnaf Odaları Birlik Başkanlığımız ve Kütahya Belediyemiz ile birlikte yaptığımız protokol kapsamında mevcut sanayi sitemizde iş yeri bulunan veya kiracı olarak bu işi fiilen en az bir yıl yapan hemşehrilerimize başvuru hakkı tanındı. Bu süreçte toplam 530 hemşehrimizin talepleri doğrultusunda proje gerçekleştirildi. Şu anda bu proje, Türkiye’deki en modern sanayi sitesi projesi olarak şehrimize kazandırılacak. İkinci ve üçüncü etaplar için de imalat süreci devam ederken TOKİ ve Esnaf Odaları Birliğimizle yapacağımız görüşmeler ışığında talep toplamaya başlayacağız. Bu proje gündeme geldiğinde her ne kadar bu işin olmayacağı yönünde değerlendirmelerde bulunanlar olsa da sonuçta geldiğimiz nokta itibariyle şehrimize çok büyük bir değer katacak bu projeyi kazandırmanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Başta birlik başkanlığımız ve oda başkanlarımız olmak üzere TOKİ’nin değerli başkanı ve çalışanlarına, bu konuda emeği geçen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza ve bürokratlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. 30 Ağustos 2. Organize Sanayi Bölgesinin de yaklaşık 2 milyon metrekare genişleme alanını meclisimizden çıkardık. Onunla ilgili işlemler de sürüyor. Aynı şekilde 1. Organize Sanayi Bölgemiz için 2 buçuk milyon metrekare genişleme kararını aldık, imar tadilatlarını yaptık. Şehrimizin girişinde, Organize Sanayi Bölgesi ve bitişiğinde toplam bin 600 iş yerinden oluşan merkezdeki sanayi sitemizi taşımayı planladığımız bu bölgeyle beraber şehrimizin girişi bir sanayi girişi oldu. Hemen buranın karşısında da eski Azot Fabrikasının karşısında Orta Ölçekli Sanayi Sitesi projemiz için çalışmalarımız devam ediyor. Dünkü mecliste onun da kararını geçirdik. Önümüzdeki süreçte orada da bir sanayi projesi başladığında şehrin girişinin sağlı sollu sanayi ile donatıldığı bir yeni Kütahya’ya kavuşacağız” ifadelerini kullandı.

‘EVİNE EKMEK GÖTÜRECEK İNSANLARA

ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK’

Küçük Sanayi Sitesi’nin esnaflara ve Kütahya’ya hayırlı olmasını dileyen Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği Başkanı İbrahim Yiğit, “Bu konudaki gayretleri ve çalışmaları için Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’a çok teşekkür ediyorum tüm esnaf ve sanatkarlarımız adına. Bu proje, sadece şehrin gelişmesine, genişlemesine değil şehirdeki sıkışıklığın da azalmasına sebep olacak. Cumhurbaşkanımızın da sürekli söylediği gibi yenilikler yeni bir yeniliği mutlaka getirecek. Şu anki sanayi sitemizde kiracı olan esnaf ve sanatkarlarımız çok büyük sıkıntı yaşamakta. Kiralar afaki rakamlara çıktı. Bu projenin bitimiyle kiraların da dengeleneceğini, Kütahya’ya ivme kazandıracağını biliyoruz. Kâr amacı gütmeden TOKİ aracılığıyla esnafımıza kazandırılacak olan bu dükkanlar için başta Belediye Başkanımız olmak üzere, Başkan Yardımcılarımıza, tüm belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum. Çevre yoluna yakın olması sebebiyle de burada ticaret yapacak, zanaatıyla ve sanatıyla evine ekmek götürecek insanlara da çok büyük katkı sağlayacak. Kütahya’mıza hayırlı olsun, hayır getirsin” dedi.

Haberimizi puanlar mısınız?