in , ,

Kurdukları tezgahı polis bozdu! ‘Saman Alevi’ operasyonu: 8 gözaltı

YouTube video

 

Sosyal medya üzerinden saman satış ilanı vererek farklı illerde dolandırıcılık yaptığı belirlenen çeteye düzenlenen ‘Saman alevi’ operasyonunda 8 şüpheli polisin eşzamanlı operasyonu ile yakalandı. Operasyonda çok sayıda cep telefonu, SIMKART ve sahte kantar fişleri ile suç örgütünün elebaşlarından A.Ç.’nin kuyumcuya emanet bıraktığı yaklaşık 250 bin TL değerinde altın ele geçirildi

Kütahya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, son zamanlarda artan saman dolandırıcılığı olaylarını aydınlatmak için çalışma başlattı. Asayiş ekipleri, yaptıkları araştırmalarda sosyal medya üzerinden sahte saman satış ilanı veren şüphelilerin, kapora yöntemiyle çok sayıda ilde 14 kişiyi dolandırdığını tespit etti.

Fiziki ve teknik takip sonucu şüphelilerin E.Y. (43), T.K. (31), İ.D. (30), A.Ç. (45), M.A. (37), Ş.İ. (52), E.S. (50), N.K. (56), F.E. (34) ve R.Ö. (38) olduğunu belirleyen ekipler, operasyon için düğmeye bastı. ‘Saman alevi’ adı verilen operasyonda 54 polisin katılımıyla 10 adrese eşzamanlı baskın düzenleyen Asayiş ekipleri, E.Y. (43), A.Ç. (45), M.A. (37), Ş.İ. (52), E.S. (50), N.K. (56), F.E. (34) ve R.Ö. (38) isimli 8 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı.

Şüphelilerin adres ve araçlarında yapılan aramalarda 2 adet ruhsatsız tabanca, 15 bin TL nakit para, çok sayıda cep telefonu, SIMKART ve sahte kantar fişleri ele geçirildi.

HAT SAHİPLERİNE ‘YÜZDE 40’ PAY VERMİŞLER

Sosyal medya üzerinden ağına düşürdükleri mağdurları sahte kantar fişleri ile oyalayan şüphelilerin, dolandırıcılık için kendilerine telefon hattı kullandıran bir kişiye ise yüzde 40 pay verdiği ortaya çıktı.

KUYUMCUYA EMANET 250 BİN TL’LİK ZİYNET EŞYASI BIRAKMIŞ

Ekipler, yapılan teknik takipte suç örgütünün elebaşlarından A.Ç.’nin dolandırıcılık ile elde ettiği parayla aldığı düşünülen altın ve ziynet eşyalarını bir kuyumcuya bıraktığını tespit etti. Kuyumcuyla irtibata geçen polis ekipleri, A.Ç. tarafından işyerine bırakılan yaklaşık değeri 250 bin TL olan 35 cumhuriyet altını, 1 adet tektaş, 1 adet tuğra, 1 adet altın zincir, 1 çift altın küpe ve 3 adet bileziğe el koydu.

Yakalanan şüphelilerden A.Ç.’nin 20 yıl 18 gün kesinleşmiş hapis cezası ile, E.S.’nin ise 2 ayrı dosyadan arandığını belirledi. 8 şüpheli hastanedeki sağlık kontrolünün ardından gerekli işlemler için emniyete götürüldü. Firari T.K. ve İ.D.’nin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Haberimizi puanlar mısınız?