içinde

Kütahya bir ilke daha öncülük etti

2020 yılının son aylarından itibaren Avrupa Seramik Şehirler Ağı ile görüşmeleri başlatan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, artık somut adımlara hazırlanıyor

Kütahya, 2017 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na zanaat ve halk sanatları alanında Türkiye’den kabul edilen tek şehir. Bu ağa kabul edilmenin sorumluluğunun gereği olarak Kütahya Belediyesi, sahip olduğu zengin ve özgün kültürel mirası paylaşarak çoğaltmayı hedefliyor. Kültürel miras paylaştıkça zenginleşir düşüncesi ile göreve başladığı günden itibaren uluslararası ağları kalkınmanın anahtarı olarak gören Başkan Işık, 2020 yılında Kütahya’nın UCLG-MEWA’ya katılmasını sağladı.

TÜRKİYE SERAMİK ŞEHİRLER AĞI KURULUYOR

Kütahya, UCLG-MEWA ağına katıldığı ilk günden itibaren aktif bir üye olarak, UCLG-MEWA ile iş birliği alanını geliştirdi. 2020 yılının son aylarından itibaren UCLG-MEWA iş birliği ile Avrupa Seramik Şehirle Ağına katılmak için gerekli girişimleri başlatıldı. 2021 yılı programına hızlı bir şekilde Türkiye Seramik Şehirler Birliği’nin kurulmasını programına alarak, somut adımların belirlenmesi için 28 Ocak 2021 tarihinde UCLG-MEWA ile online toplantı düzenlendi. Avrupa Seramik Şehirler Ağı desteği ile Türkiye’de Kütahya’nın öncülüğünde, Türkiye Seramik Şehirler Ağı Birliği kurma girişimleri hızla başlatılacak. Başkan Işık, “Seramik, Türkiye’nin birçok ili, ilçesi ve bölgesinin genlerine işlemiş olan bir mirasımızdır. Bu kültürel mirasın korunarak, yarınlara aktarılması ve hak ettiği değeri bulması biz yerel yönetimlerin sorumluluğudur. Bu vizyon ile tüm seramik şehirleri birlikte hareket ederek, sahip olduğumuz kültürel mirası daha ileriye taşımaya davet ediyoruz. Çini alanında sahip olduğumuz eşsiz kültürel miras ile Kütahya olarak bu konuda öncü adımları hızlıca planlayarak hayata geçirmek için diğer seramik şehirlerin desteğini bekliyoruz” sözleri ile kendisini seramik şehir olarak tanımlayan şehirleri şimdiden davet etti.