içinde

‘Kütahya, eşsiz bir zafere ev sahipliği yaptı’

Büyük Taarruz’u zafere ulaştıran tarihi emrin Kütahya’da verildiğini kaydeden Vali Çelik, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” talimatı, bu şehrin şehitlerle dolu toprakları üzerinde verilmiştir. Atatürk’ün önderliğinde, Kocatepe’de başlayan ve 30 Ağustos 1922’de Başkomutan Meydan Savaşı ile Yunan işgali sona erdirilerek vatan topraklarımız kurtarılmış, Kurtuluş Savaşı’nın kesin bir sonuca ulaşması sağlanarak eşsiz bir zafer kazanılmış ve Türk milleti hür ve bağımsız yaşama onuruna kavuşmuştur” dedi. 

30 Ağustos’un aynı zamanda Kütahya’nın kurtuluşu olduğunu dile getiren Vali Çelik, “Kütahya’mızın Gazi Mustafa Kemal’in tanımlamasıyla “zalim” ve “mağrur” Yunan işgal kuvvetlerinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü. Her bir karışı şehitlerin kanıyla sulanan vatana ve tarihe özen göstermenin en temel sorumluluğumuzdur. Anadolu’nun dört bir köşesinden buraya gelerek Dumlupınar’da, Zafertepe’de bir hilal uğruna gözlerini kırpmadan şehit olan evlatlarımızın bize emaneti olan bu vatana ve tarihe, emanet ehli olarak gereken özeni ve hassasiyeti göstermek bizlerin en önemli sorumluluğu ve en temel vazifemizdir” diye konuştu. 

‘BİRLİĞİMİZİ VE BERABERLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ’

98 yıl önce oynanan oyunlarla bugün yine karşı karşıya kalındığını belirterek birlik ve beraberlik vurgusu yapan Vali Çelik, “Milletimiz, tarih boyunca vatanı ve devletiyle olan bağlarını zayıflatmak isteyenlerin tüm çabalarına rağmen daima ülkesine sahip çıkmış, bu uğurda da hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır. Bugün de, ülkemizin ve milletimizin birliğine, beraberliğine; kardeşliğimize ve geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıya kalmaktayız. Bu iç ve dış tehditleri bertaraf edebilmek için ihtiyacımız olan tek şey birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı güçlendirerek; tüm düşmanlarımızın karşısına yekpare bir vücut olarak çıkmaktır” şeklinde konuştu. 

‘30 AĞUSTOS RUHU HALA DİRİ’

15 Temmuz 2016’da yaşanan ihanet gecesinde 30 Ağustos ruhunun yeniden canlandığını kaydeden Vali Çelik, “15 Temmuz kanlı darbe girişimi karşısında milletimizin ortaya koymuş olduğu tavır, bu topraklarda “30 ağustos” ruhunun halen ne kadar diri olduğunun en güzel örneğidir. Çanakkale’yi geçilmez kılan, Dumlupınar’da şaha kalkarak İstiklal Savaşı’mızı zafere taşıyan ve son olarak 15 Temmuz gecesi tüm ülke sathındaki iradesiyle işgal girişimine dur diyen milletimiz, her türlü zorluğun üstesinden gelecek güç ve kudrete sahiptir” şeklinde konuştu. 

‘HİÇBİR TEHDİDE BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

“Bu güzel ülkenin bize hangi bedeller, hangi canlar pahasına bırakıldığının bilincindeyiz” diyen Vali Çelik konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Aldığımız emaneti tam manasıyla koruyacağımızı ve ondan bir çakıl taşı veya bir damla su kadar bile sarfınazar etmeyeceğimizi, ecdadımızın yaptığı gibi hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğimizi herkes iyi bilmelidir. Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak; ülkemizi her yönden muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için çıktığımız bu yolda, tarihimizden aldığımız ilhamla gelecekte daha huzurlu ve güçlü olabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”